Nasi partnerzy:

Wielu z nas podczas trwania pandemii może odczuwać negatywne skutki psychologiczne całej sytuacji. Potrzebujemy czasu, aby opanować frustrację, a może i stres, który przeżywamy w związku ze zmianami, które nas dotykają. Każdy człowiek ma inny próg odporności na stres.

Najpierw kilka słów o mózgu

  • Dopiero około 25 roku życia ludzki mózg osiąga pełną dojrzałość, czyli wiek lat kilkunastu sprzyja jego rozwojowi.
  • Ten kluczowy organ składa się w 60 procentach z… tłuszczów. Właśnie dlatego obecność zdrowych tłuszczów w diecie ma pozytywny wpływ również na nasze dobre samopoczucie. To właśnie tłuszcze odpowiadają za transport witamin do mózgu. Jedz mądrze, a Twój mózg Ci za to podziękuje.

Problem tolerancji często pojawia się w mediach, ale zachowanie to dotyczy nie tylko spraw wielkich, ale również naszych postaw w różnych sytuacjach nawet tych najdrobniejszych.

Tolerancja to postawa. Postawa zawiera w sobie komponent poznawczy, emocjonalny i wpływa na konkretne zachowanie. Zanim wytworzymy postawę ku czemuś, co będzie skutkowało konkretnym zachowaniem zaangażujmy się tak, aby ten problem, zjawisko poznać, nie odrzucajmy z góry i bez powodu. Odrzucenie jest wyrazem braku tolerancji.


"Co usłyszę, zapomnę. Co zobaczę, zapamiętam. Co zrobię, zrozumiem". - Konfucjusz

 

Wskazówki jak uczynić naukę bardziej efektywną

 

Efektywność uczenia się zależy od tego, w jaki sposób mózg przetwarza informacje. Im więcej zmysłów zostanie włączonych do uczenia się, tym więcej struktur mózgu zostanie pobudzonych i zmuszonych do współpracy, a to prowadzi do lepszego zapamiętywania. Manipulując informacjami, wykorzystując je w różnych sytuacjach, kontekstach sprawiamy, że materiał zapamiętujemy bardziej trwale. Najskuteczniej uczymy się, gdy bazujemy na wrodzonych predyspozycjach i uzdolnieniach, dlatego warto je znać. Informacje, którym nie poświęcimy wystarczającej uwagi, nie przeprowadzimy wystarczającej ilości operacji nie zostaną przetworzone w głębszych obszarach mózgu, w związku z tym nie zostają zapamiętane trwale.

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.