W dniach 14- 18 listopada 2016r., w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, w ZSM zorganizowany został I Szkolny Tydzień Przedsiębiorczości pod hasłem „Warto być aktywnym!”.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Ośrodkiem Przedsiębiorczości w Łapach, Młodzieżowym Ośrodkiem Kariery OHP Białystok o. Łapy, Politechniką Białostocką oraz Urzędem Miasta i Gminy w Łapach młodzież naszej szkoły miała możliwość każdego dnia uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach i prelekcjach, których celem było wspieranie świadomego rozwoju i aktywnych społecznie postaw.

Podczas Tygodnia Przedsiębiorczości na terenie szkoły odbyły się warsztaty  na temat: „Przedsiębiorczy to znaczy jaki?”, „Poznaję swoje predyspozycje, jestem aktywny, planuję przyszłość”. Pani  Ewa Porowska- Piekut z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP Białystok o. Łapy przeprowadziła w klasach maturalnych test online dotyczący predyspozycji zawodowych.  Wybrane grupy młodzieży uczestniczyły w zajęciach warsztatowych z pedagogiem szkolnym, p. Grażyną Samson, podczas których doskonalono umiejętności  komunikacji interpersonalnej. W Ośrodku Przedsiębiorczości  uczniowie pod opieka p. E. Kłoskowskiej Ignatiew spotkali się z panią Barbarą Chrabołowską, aktywnym przedsiębiorcą pochodzącym z Łap, która inspirowała i podpowiadała, jak odnieść sukces na rynku pracy w prelekcji „Moja droga do własnej firmy”. Również w Ośrodku Przedsiębiorczości  kolejna grupa mogła wziąć udział w teście „Czy jestem przedsiębiorczy” organizowanym z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Do ZSM w ramach Szkolnego Tygodnia Przedsiębiorczości zostali zaproszeni przedstawiciele Politechniki Białostockiej, którzy w interesującej prezentacji przedstawili możliwości kształcenia w ich placówce po ukończeniu Technikum w wybranych zawodach.

Bycie aktywnym to także kształtowanie świadomego obywatelstwa, nie mogło więc zabraknąć w Szkolnym Tygodniu Przedsiębiorczości działań z zakresu samorządności. Po oficjalnej prezentacji przed społecznością szkolną w dniu inauguracji 16 listopada odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. W tym samym dniu odbyło się również spotkanie z Sekretarzem Urzędu Miasta i Gminy w Łapach panią Anną Rutkowską, która przybliżyła ideę Młodzieżowej Rady Miejskiej.

To był naprawdę udany tydzień. Sprawna koordynacja tak wielu przedsięwzięć adresowanych do poszczególnych klas była możliwa dzięki zaangażowaniu całego zespołu organizacyjnego, w skład którego wchodzili: p. B. Łabęcka, p. G. Samson, p. E. Kłoskowska-Ignatiew, p. L. Gulewicz, p. A. Sawko, p. W. Bokiniec, p. A. Olendzka, p. A. Roszkowski oraz p. E. Łapińska i p. I. Łapińska (dekoracje).