"Jeśli a oznacza szczęście, to a=x+y+z, gdzie x - praca, y - rozrywki, z - umiejętność trzymania języka za zębami.

W poniedziałek 12 grudnia 2022r. wzięliśmy udział w konferencja  „Kształcenie zawodowe przyszłości”. Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowało grono w składzie dyrektor Dorota Kondratiuk, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz grono uczniów reprezentujących zawody, które można zdobyć w naszej szkole. Organizatorami konferencji byli interesariusze w składzie: Podlaski Kurator Oświaty, Politechniką Białostocka, Instytut Badań Edukacyjnych, Wojewódzki Urząd Pracy, Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku, Klaster Technologiczny INFOTECH oraz Stowarzyszenie Europartner. Głównym tematem konferencji były wyzwania współczesnej edukacji zawodowej w zakresie potrzeb rynku pracy.

Na dwóch panelach tematycznych eksperci przedstawili  główne trendy i dobre praktyki związane ze współpracą edukacji z biznesem i sytuacją młodzieży na rynku pracy. Imprezą towarzyszącą Konferencji były  odbywające się równolegle Targi Kwalifikacji Przyszłości, na których 21  szkół z województwa podlaskiego mogło zaprezentować swoją ofertę edukacyjną. Odwiedzający mogli wziąć przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości dzięki okulusom,  wypróbować swoje umiejętności w programowaniu oraz obejrzeć prezentację druku 3D i czujników Internetu rzeczy. Wzięliśmy udział zarówno w panelach dyskusyjnych, jak i w Targach kwalifikacji przyszłości. Nasze stoisko zaszczycił swoją obecnością p. minister Dariusz Piontkowski, który niejednokrotnie gościł w ZSM – choćby podczas Dnia Nowoczesnych Technologii. Nasze stoisko przygotowali nauczyciele Piotr Jasłowski i Marcin Więcko. Spotkanie w wirtualnej przestrzeni i  możliwość pracy z drukarką 3d były niewątpliwą atrakcją naszego stoiska.