"Jeśli a oznacza szczęście, to a=x+y+z, gdzie x - praca, y - rozrywki, z - umiejętność trzymania języka za zębami.

Od połowy marca mamy już w Łapach pierwszą stację monitoringu jakości powietrza. Powstała ona dzięki grupie naszych uczniów, którzy  w listopadzie 2021 przystąpili do konkursu w ramach projektu „EcoCentrum Kompetencji BOF - utworzenie branżowego centrum kompetencji w obszarze efektywności gospodarowania energią i zasobami”. Projekt zatytułowany „EKOŁAPY-ZSM” zajął drugie miejsce spośród piętnastu szkół województwa podlaskiego, a na jego realizację uzyskaliśmy grant w wysokości 5000 zł.  Projekt polegał na zaproponowaniu rozwiązania ekologicznego podnoszącego świadomość ekologiczną uczniów i mieszkańców z zakresu zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.

Pięcioro uczniów uczących się w różnych zawodach: Maja Grochowska- technik elektryk, Patryk Siemiatycki- technik pojazdów samochodowych oraz Nikola Więcko, Łapiński Paweł, Łapiński Mateusz- technik informatyk pod kierunkiem nauczyciela biologii i przedmiotów zawodowych pana Andrzeja Roszkowskiego opracowało rozwiązanie polegające na zamontowaniu na budynku naszej szkoły od ulicy Sikorskiego- naprzeciw sklepu motoryzacyjnego-  stacji monitoringu jakości powietrza oraz tablicy prezentującej jej wyniki. Wyniki można odczytać i interpretować również nie wychodząc z domu- z każdego miejsca na świecie! Stacja jest zintegrowana ze stroną internetową:  https://www.looko2.com/heatmap.php   . Można także skorzystać z aplikacji na smartfon: https://looko2.pl/aktualnosci/aplikacje-na-smartfony/  .

Tablica pokazuje następujące parametry: temperatura, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, zanieczyszczenia powietrza PM10; PM2,5 oraz stan powietrza według sześciostopniowej skali Indeksu Jakości Powietrza. Już po pierwszych odczytach można  było stwierdzić,  że w marcu jakość powietrza w Łapach w ciągu dnia jest dobra, a pogarsza się w godzinach między ok.  od 22 do około 2 nad ranem.