"Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie."
Gandhi Mahatma

Od 1 września 2021r. uczniowie oraz goście mogli obejrzeć w naszej szkole wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Poświęcona została tematowi zagłady dworów polskich w województwie białostockim po 1939r. Jednym z autorów wystawy jest dr Łukasz Lubicz- Łapiński-  znany historyk popularyzujący wiedzę o dawnym Podlasiu. Na planszach zaprezentowane zostały losy przedstawicieli właścicieli ziemskich. Byli oni elitą społeczeństwa Drugiej Rzeczypospolitej, a wojna doprowadziła do zniszczenia tych ludzi i ich dorobku przez okupanta sowieckiego i niemieckiego.

Wystawa przedstawia bezprawne akcje grabieży ich rodzin oraz majątków przez Niemców i Sowietów. Wzruszająca i dramatyczna historia mieszkańców dworów z Ciechanowca, Turośni, Jeżewa, Drozdowa czy Laskowca - nie pozostawia obojętnym wobec ogromu niezasłużonego cierpienia, które spotkało Polaków tylko za to, że pochodzili z rodzin noszących tytuł szlachecki, a ich przodkowie zasłużyli się dla Polski.

ZSM Info