1 10 11 2 3 4 5 6 7 8 9

O Nas

Galeria zdjęć

Rada Pedagogiczna

Akty prawne

Organizacja roku

Polityka jakości ZSM

Rekrutacja 2020-2021

Film promujący ZSM

"Odkryłem, że im ciężej pracuję, tym bardziej sprzyja mi szczęście"
Thomas Jefferson


 

Nasi partnerzy:

Uczennice klasy 2 Dg (technik hotelarstwa) znalazły wspaniały sposób na poznawanie lokalnej historii i poznawanie siebie. 24 września 2020 roku skorzystały z zaproszenia do Dworku w Kamiennym Dworze, którego ostatnią właścicielką przed II wojną światową była Aleksandra Piłsudska, wdowa po Marszałku Józefie Piłsudskim. W roli pomysłodawczyni i wspaniałej  przewodniczki wystąpiła Gabriela Grygoruk – mieszkanka Kamiennego Dworu i uczennica klasy II Dg.  Uczennice – pod opieką pani Illony Sinkiewicz i pani Moniki Chorko - po wysłuchaniu prelekcji koleżanki mogły podziwiać murowany dwór zaprojektowany przez znanego inżyniera Zygmunta Protasewicza,

budowniczego pensjonatu Patria w Krynicy-Zdroju, należącego do śpiewaka Jana Kiepury.

Jak przekazała nam Gabriela, po 10 września 1939 pojawili się w okolicy majątku Niemcy. Kilka dni później, w nocy z 13 na 14 września 1939 w pobliżu dworu, w okolicy wioski Olszewo miała miejsce krwawa bitwa Suwalskiej Brygady Kawalerii z oddziałami niemieckimi. 14 września w odwecie żołnierze Wehrmachtu z 3 Dywizji Pancernej  spalili wieś i zamordowali 13 jej mieszkańców oraz 10 osób z pobliskich wsi PietkowoGabrysin i Marynki, a także dobili 5 rannych żołnierzy polskich i zamordowali 25 jeńców.  Na pamiątkę tych dramatycznych wydarzeń okoliczni mieszkańcy, uczestnicy walk, postawili pomnik, który jest dowodem tragicznej historii, ogromnej odwagi i poświęcenia.

          W pięknych okolicznościach przyrody był także czas na integrację przy grillu, taniec na świeżym powietrzu i koncert karaoke. Nic tak nie umacnia szkolnych przyjaźni, jak wspólna nauka i wspólny relaks.

M.Ch. I.S.

 


 

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.