"Uczyć się i nie myśleć to strata czasu, myśleć i nie uczyć się to niebezpieczeństwo"
Konfucjusz

Każdego roku od 6 do 7 września trwają Dni Pamięci Polskiego Sybiru. Młodzież oraz nauczyciele z Zespołu  Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach  od momentu odsłonięcia naszego łapskiego pomnika upamiętniającego tragiczną przeszłość ofiar sowieckiej okupacji przeżywa tu niecodzienną  lekcję historii.

W tym roku- jak zwykle- uczniowie pod opieką nauczycieli  ustawili  przy pomniku  znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć Polaków wywiezionych w głąb Rosji .

W latach 1940-41 Wielu z nich jadąc w towarowych wagonach nie wytrzymało warunków długiej podróży, wielu zmarło z wycieńczenia, głodu i chorób podczas morderczego pobytu na Wschodzie. Tysiące dzieci zostało sierotami.

Dzisiaj staramy się uświadamiać młodzieży wartość pokoju i bezpiecznego życia, jakie jest naszym udziałem.   Marsz pod pomnik poprzedziły okolicznościowe zajęcia z historii, na których uczniowie mieli okazje zapoznać się z fotografiami i wspomnieniami Polaków, którzy przeżyli sowieckie wywózki.

Info zsm