"Uczyć się i nie myśleć to strata czasu, myśleć i nie uczyć się to niebezpieczeństwo"

W  środę 30 maja 2018r. 22 uczniów z klas 1d i 1de z opiekunkami p. D. Bokiniec i p. G. Maciejewską wzięło udział w Mat-Pikniku zorganizowanym przez Politechnikę Białostocką w ramach Podlaskich Dni Matematyki . Celem wycieczki było propagowanie matematyki oraz promocja uczelni. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładach w salach wydziału informatyki, w warsztatach przy komputerach, w interaktywnej wystawie „Wszystko jest liczbą” w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB, ale również mogli dobrze się bawić w gry i układanki matematyczne przygotowane przez Klanzę, czy Signum.

Uczniowie byli słuchaczami wykładu „Matematyka w kosmosie”, poznali wiele ciekawostek na temat planet Układu Słonecznego i praw opisujących ruch planet dookoła Słońca. Planety krążą po elipsach, ale komety po parabolach i hiperbolach. W warsztatach „Matematyczna cytrynka” przekonali się, że matematyczne równania wcale nie są nudne- za ich pomocą można przedstawiać powierzchnie o ciekawych kształtach, np. cytryny, czy serca. Na interaktywnej wystawie „Wszystko jest liczbą” można było wykazać się logicznym myśleniem i inteligencją, m.in. zapoznać się z wodnym dowodem twierdzenia Pitagorasa, ułożyć ciekawe wielościany. Najwięcej emocji związanych było z układankami matematycznymi i grami logicznymi na Patio. Tutaj zabawa trwała na całego, niektórzy przez chwilę byli uwięzieni w bańce mydlanej.

Mat- Piknik był świetną okazją, by przekonać się, że matematyka nie jest nudna i niekoniecznie trudna, jeśli się tylko chce ją zrozumieć. Ma wiele wspólnego  z fizyką, kosmosem czy informatyką. Taką matematykę polubi każdy.

G.M.