"Człowiek, który nie czyta dobrych książek, nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie umie ich czytać wcale"
Mark Twain

Jak dbać o własne zdrowie i wykluczać czynniki ryzyka- z tymi zagadnieniami młodzież zapoznawała się w trakcie zajęć profilaktycznych realizowanych w styczniu.
Na godzinach z wychowawcą omawiane były zagadnienia: Jak złościć się bezpiecznie? Papieros cichy zabójca. Nowotwór – jak nie zachorować?

W ramach zajęć z profilaktyki palenia nikotyny młodzież wykonała plakaty, których wystawę urządziliśmy na korytarzu I piętra. Stanowiły one wartościowe dopełnienie zajęć oraz były okazją do refleksji. Każda klasa wykonała minimum jedną pracę, a młodzież z klas III be, IV dp i II e nawet kilka.

Zostały również przeprowadzone zajęcia z profilaktyki chorób nowotworowych. Poprowadziła je instruktor z Fundacji Pomóż Im pani Krystyna Skrzycka, która razem z wolontariuszami odwiedza oddział onkologii dziecięcej w szpitalu w Białymstoku. Pani Krystyna Skrzycka w trakcie zajęć i prezentacji zwracała uwagę na konieczność przeprowadzania badań profilaktycznych, dbania o zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, a zamiast nikotyny zalecała witaminy.

Mamy nadzieję, że realizowane działania nie tylko wniosły nowe informacje, ale i spowodowały refleksje, które skutkowały będą weryfikacją zagrażających zachowań.

G.S.