"Uczyć się i nie myśleć to strata czasu, myśleć i nie uczyć się to niebezpieczeństwo"

Dzień Patrona Szkoły, obchodzony w tym roku 6 października, obfitował w wyjątkowo wiele wydarzeń, które sprawiły, że na długo pozostanie w naszej pamięci.

W tym dniu podczas spotkania w auli szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Wyjątkowego charakteru obchodom nadały też dwa szczególne wydarzenia: wręczenie obecnemu na uroczystości staroście Powiatu Białostockiemu Antoniemu Pełkowskiemu Buławy Stefana Czarnieckiego oraz złożenie na ręce pani dyrektor Doroty Kondratiuk pamiątkowego grawertonu z okazji 50- lecia Technikum i 45-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych. Spotkanie stało się również okazją do wyróżnienia grupy uczniów, którzy otrzymali certyfikaty uzyskania stypendium za najlepsze wyniki z przedmiotów zawodowych.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania przez chór ZSM hymnu szkoły, którego powtarzane w refrenie słowa: „ Hetman  Czarniecki, patron naszej szkoły /My dziś możemy przykład z niego brać/ Szkolna  tradycja  i nasza historia/To powód do dumy, aby przy nich  trwać” zwróciły uwagę zebranych na wartość  idei  podtrzymywania tradycji, która przyświecała tegorocznym obchodom. Następnie pani dyrektor przywitała przybyłych na uroczystości gości: pana starostę Antoniego Pełkowskiego, panią burmistrz Łap Urszulę Jabłońską, księdza kanonika Krzysztofa Jurczaka, dyrektora Wydziału Spraw Społecznych i Zarzadzania Kryzysowego panią Marię Marciszewską oraz dyrektora Ośrodka Przedsiębiorczości w Łapach panią Magdalenę Perkowską-Szymanowicz. Mieliśmy również przyjemność gościć dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych z miasta i gminy  Łapy:  pana Daniela Gołaszewskiego, pana Mariusza Gołaszewskiego, pana Krzysztofa Łapińskiego i pana Dariusza Rydzewskiego. Panie Justyna Fidrocka i Ewelina Radziwoniuk reprezentowały fundacje Project Perfect i Eco Perfekt, we współpracy z którymi realizujemy m.in. projekt stypendialny.

Po części oficjalnej został przedstawiony krótki program poświęcony sylwetce Patrona Szkoły. Brawurowo wykonany przez młodzież ubraną w stroje szlacheckie, zawierający elementy humoru, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Po przedstawieniu przedstawiciele klas pierwszych wzięli udział w konkursie wiedzy na temat Stefana Czarnieckiego. Zwycięzcami okazali się uczniowie kl. 1d. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny, w którym pierwsze miejsce przyznano pracy Jana Chmielewskiego( kl. 4dp).

Pomimo tak licznych atrakcji  czas spędzony w auli nikomu się nie dłużył. Na zakończenie uroczystości starosta Antoni Pełkowski dokonał uroczystego wręczenia pani dyrektor Dorocie Kondratiuk pamiątkowego grawertonu z okazji przypadających na 2017 rok rocznic powstania Technikum i Zespołu Szkół Mechanicznych.

ZSM Info