"Nauczyłam się, że droga postępu nie jest ani szybka, ani łatwa."
Maria Skłodowska-Curie

W ramach XI Targów Edukacyjno-Zawodowych nasi uczniowie mieli możliwość podnoszenia osobistych kompetencji dzięki uczestnictwu w warsztatach, które przygotowali pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej. Były one dla naszych uczniów okazją do przybliżenia zagadnień, które niesie ze sobą studiowanie na poszczególnych kierunkach.

Klasa II be wysłuchała wykładu profesora Marka Drużdżela, wykładowcy Wydziały Informatyki, na temat „Komputerowe wspomaganie decyzji”. Profesor przedstawił możliwość wykorzystywania matematyki dyskretnej, rachunku prawdopodobieństwa, logiki w informatyce jako wsparcia w przewidywaniu wystąpienia pewnych zdarzeń czy zjawisk związanych z człowiekiem.

Klasa Ie i IIe na zajęciach z dr. Zbigniewem Skibko zgłębiała zagadnienie „Elektrownie wiatrowe w otoczeniu człowieka”. Uczniowie poznali parametry, mechanizm konstruowania i korzyści wynikające z pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą takiej technologii.

Dr Pawł Dzienis i dr Hubert Grzybowski przekonywali klasę III m że warto jest studiować kierunki mechaniczne oraz zaprezentowali, jak obserwować zjawiska fizyczne niedostrzegalne gołym okiem za pomocą najnowocześniejszych kamer szybkoklatkowych, którymi posługują się w trakcie zajęć laboratoryjnych studenci PB.

Klasa III dp wzięła udział w warsztatach z dr Urszulą Widelską „Jak sprzedać robota?” Były to zajęcia nie tylko z technik marketingu, zachęcały one do myślenia, refleksji i pochylenia się nad naszymi towarzyszącymi nam na co dzień małymi robotami oraz o rynku konsumenckim z wykorzystaniem nowych technologii.

Zajęcia wniosły nowe, inne treści, a także były przyczynkiem do refleksji nad koniecznością ciągłego uczenia się, otwartości, stawiania sobie wymagań.

G.S.