"Zmień swoje myśli, a zmienisz swój świat"
Norman Vincent Peale

12 grudnia uczniowie klas mundurowych II LO uczestniczyli w spotkaniu z żołnierzami formowanego 25. Batalionu Obrony Terytorialnej wchodzącego w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej,  kapitanem Pawłem Martyniukiem i porucznikiem Adamem Toczko.

W czasie spotkania młodzież miała możliwość obejrzenia prezentacji i uzyskania informacji, jaki jest cel tworzenia oddziałów obrony terytorialnej, a także kto i w jaki sposób może się ubiegać o wstąpienie w szeregi nowo formowanych oddziałów.

W rzeczowej, przystępnie przekazanej informacji dowiedzieliśmy się, że Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) mają być piątym- obok wojsk lądowych, sił powietrznych, sił specjalnych i marynarki wojennej- samodzielnym rodzajem sił zbrojnych, którego misją będzie obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności nie tylko w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Ważnym aspektem tworzonej formacji jest  także wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów systemu obronnego i sił zbrojnych.

Wojska obrony terytorialnej mają docelowo liczyć ok. 35 tys. żołnierzy wchodzących w skład 17 brygad. Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, cywili jak i wojskowych. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości,  będą mieli szansę na podpisanie 2–6 letniego kontraktu.

Jak podkreślali nasi goście, służba w oddziałach obrony terytorialnej to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych  oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby.

Miłym akcentem tej interesującej wizyty było przekazanie uczniom klas mundurowych materiałów informacyjnych i promocyjnych WOT.

Więcej informacji na temat WOT uzyskać można na stronie  http://www.mon.gov.pl/obrona-terytorialna/