1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9

O szkole

Rekrutacja

2025-2026

Organizacja roku

Rada Pedagogiczna

Polityka jakości ZSM

Galeria zdjęć

Akty prawne

"Jeśli a oznacza szczęście, to a=x+y+z, gdzie x - praca, y - rozrywki, z - umiejętność trzymania języka za zębami.
Albert Einstein

Nasi partnerzy:

Łapy mogą z dumą spoglądać na swoją edukacyjną historię szkolnictwa zawodowego. W lutym 1925 roku w Łapach rozpoczęła działalność pierwsza szkoła zawodowa, która miała na celu kształcenie młodzieży wiążącej swoją przyszłość z warsztatami kolejowymi. Powstała jako Miejska Dokształcająca Szkoła Rzemieślnicza i już w pierwszym roku nauki kształciło się w niej 127 uczniów. Plany wobec placówki były ambitne – jeszcze w tym samym roku Dyrekcja Wileńska obiecała budowę nowego gmachu i wyposażenie go w nowoczesne pomoce dydaktyczne, a samorząd miejski miał zadbać o odpowiednio wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.  Choć początki wydawały się obiecujące, już w czerwcu 1927 roku dalsze funkcjonowanie szkoły stanęło pod znakiem zapytania. Liczba uczniów drastycznie spadła – w roku szkolnym 1926/1927 naukę kontynuowało zaledwie 15 przyszłych rzemieślników. Radni miejscy podjęli decyzję o wystąpieniu do władz oświatowych z wnioskiem o likwidację szkoły z dniem 1 lipca 1927 roku. Nie wiadomo jednak, jak zakończyła się ta sprawa, ponieważ w latach 30. szkoła nadal funkcjonowała, a nawet zmieniła nazwę na Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową im. Stanisława Staszica.  W 1930 roku liczba uczniów ponownie wzrosła i wynosiła 74 osoby, z czego większość miała od 14 do 18 lat.

Uczniowie mieli do dyspozycji cztery sale lekcyjne, a proces edukacyjny stawał się coraz bardziej wymagający. W 1933 roku wprowadzono konieczność ukończenia pięciu klas, aby uzyskać dyplom zawodowy. Jednak cztery lata później, w 1937 roku, liczbę obowiązkowych klas zmniejszono do czterech. Dokładna lokalizacja szkoły przez lata pozostaje niejasna – źródła historyczne zawierają sprzeczne informacje. Wiadomo jednak, że w ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej placówka prawdopodobnie mieściła się w budynku szkoły powszechnej przy ulicy Szkolnej

Szkolnictwo zawodowe w Łapach odegrało kluczową rolę w kształtowaniu pokoleń fachowców, którzy swoją pracą wspierali rozwój miasta. Warsztaty Główne w Łapach (później jako ZNTK), będące głównym miejscem zatrudnienia dla absolwentów, stanowiły serce lokalnej gospodarki. 

Dziś, 100 lat później, Łapy mogą z dumą spoglądać na swoją edukacyjną historię – od pierwszej rzemieślniczej szkoły po nowoczesne placówki zawodowe, które nadal kształcą młodzież i przygotowują ją do przyszłych wyzwań. Taką placówką jest obecnie Zespół Szkół Mechanicznych i Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach. 

To stulecie wytrwałości, nauki i tradycji, które wciąż inspirują kolejne pokolenia! 

Piotr Sobieszczak

 

 


 

Odwiedza nas 381 gości oraz 0 użytkowników.