"Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich, mądrzy możemy być jedynie własną mądrością."
Michel de Montaigne

26 kwietnia 2024r. pożegnaliśmy nasze klasy maturalne. Naukę ukończyło 62 absolwentów kształcących się w czterech zawodach: technik informatyk- 23 osoby, technik elektryk- 14 osób, technik hotelarstwa- 14 osób, technik pojazdów samochodowych- 11 osób.  Dzisiejszy dzień był uwieńczeniem pięciu lat nauki absolwentów ośmioklasowej szkoły podstawowej, którzy od 1 września 2019 roku zdobywali wykształcenie w naszej szkole. Na uroczystości nie zabrakło honorowych gości z p. wicestarostą Powiatu Białostockiego Romanem Czepe na czele. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych współpracujących z ZSM – pułkownik Krzysztof Marcinkowski z I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej  i major Paweł Gurzyński -wiceszef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. Nie zabrakło dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego pana Krzysztofa Dobkowskiego.  W czasie uroczystego pożegnania klas piątych miało miejsce przekazanie sztandaru i wymiana pocztu sztandarowego. Wszyscy absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, a wyróżniający się -nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego w klasach maturalnych odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 10.30 na małej sali gimnastycznej.

W sobotę 16 marca  w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Zaprezentowanie naszej oferty edukacyjnej połączyliśmy z charytatywnym turniejem piłki nożnej „Postawmy Janeczka na nogi”. Zaplanowany program został całkowicie zrealizowany. Odwiedzający w tym dniu mury ZSM mogli skorzystać z wielu atrakcji takich jak pokazy służb mundurowych, prezentacja kierunków kształcenia, gry i zabawy dla najmłodszych, prezentacja firm partnerskich- m.in. przepysznych produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach, pokazy umiejętności  uczniów ZSM w szkole i w CKZ, prezentacja nowoczesnych pracowni oraz pomocy dydaktycznych, możliwość skorzystania z wirtualnej strzelnicy, degustacja podlaskiej kuchni oraz wielu innych.

Marzec dla matematyki jest ważnym miesiącem. To w marcu obchodziliśmy dzień liczby π. Chcąc przyłączyć się do świętowania z całym światem i z pragnieniem szerzenia wartości i szlachetności, jakie niesie ze sobą matematyka, w naszej szkole od kilku lat organizujemy Tydzień Matematyki. W trakcie jego trwania odbywa się wiele zabaw i konkursów. Jednym z nich jest "Jeden z Dziesięciu"- konkurs wiedzy matematyczno-przyrodniczego wzorowany na znanym konkursie telewizyjnym. 13 marca przedstawiciele klas pierwszych stanęli w szranki o tytuł najlepszego. Pytania, choć krótkie w swojej treści, wcale nie były błahymi. Nasi pierwszoklasiści poradzili sobie z nimi doskonale, a rywalizacja była zacięta. W poniedziałek, 18 marca odbył się apel podsumowujący przedsięwzięcie.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji delegacja naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach tego Święta. Poczet Sztandarowy ZSM, którego opiekunem jest pan Janusz Jamiołkowski, oraz przedstawiciele klasy mundurowej wzięli udział w Mszy Świętej oraz zapaleniu zniczy pod tablicą upamiętniającą 60. Rocznicę procesu majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy.