"Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami."
Adam Mickiewicz

W sobotę 16 marca  w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Zaprezentowanie naszej oferty edukacyjnej połączyliśmy z charytatywnym turniejem piłki nożnej „Postawmy Janeczka na nogi”. Zaplanowany program został całkowicie zrealizowany. Odwiedzający w tym dniu mury ZSM mogli skorzystać z wielu atrakcji takich jak pokazy służb mundurowych, prezentacja kierunków kształcenia, gry i zabawy dla najmłodszych, prezentacja firm partnerskich- m.in. przepysznych produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach, pokazy umiejętności  uczniów ZSM w szkole i w CKZ, prezentacja nowoczesnych pracowni oraz pomocy dydaktycznych, możliwość skorzystania z wirtualnej strzelnicy, degustacja podlaskiej kuchni oraz wielu innych.

Marzec dla matematyki jest ważnym miesiącem. To w marcu obchodziliśmy dzień liczby π. Chcąc przyłączyć się do świętowania z całym światem i z pragnieniem szerzenia wartości i szlachetności, jakie niesie ze sobą matematyka, w naszej szkole od kilku lat organizujemy Tydzień Matematyki. W trakcie jego trwania odbywa się wiele zabaw i konkursów. Jednym z nich jest "Jeden z Dziesięciu"- konkurs wiedzy matematyczno-przyrodniczego wzorowany na znanym konkursie telewizyjnym. 13 marca przedstawiciele klas pierwszych stanęli w szranki o tytuł najlepszego. Pytania, choć krótkie w swojej treści, wcale nie były błahymi. Nasi pierwszoklasiści poradzili sobie z nimi doskonale, a rywalizacja była zacięta. W poniedziałek, 18 marca odbył się apel podsumowujący przedsięwzięcie.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji delegacja naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach tego Święta. Poczet Sztandarowy ZSM, którego opiekunem jest pan Janusz Jamiołkowski, oraz przedstawiciele klasy mundurowej wzięli udział w Mszy Świętej oraz zapaleniu zniczy pod tablicą upamiętniającą 60. Rocznicę procesu majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy.

23 lutego 2024 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku odbyła się 15. edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji Obcojęzycznej «Poezja Bez Granic». Naszą szkołę godnie reprezentowali zwycięzcy szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego: Gabriela Kiełkucka z klasy II B i Kordian Rutkowski z klasy I B, których opiekunem jest p. Illona Sinkiewicz. Hasło tegorocznej edycji brzmiało– „Młodość”. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze w języku angielskim. Dziękujemy naszym uczniom za odwagę i determinację!

W dniach 20 i 26 lutego uczniowie klas maturalnych wraz z polonistkami- kl. 5b z p. Agnieszką Jabłonowską, kl. 5e z p. Małgorzatą Boguską oraz kl. 5cd-  z p. Barbarą Łabęcką odwiedziły Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy, by uczestniczyć w przygotowanych przez pracowników biblioteki zajęciach warsztatowych  poświęconych Markowi Hłasce. Wystawa i towarzyszące jej aktywności- prezentacja filmu, gra terenowa, prelekcja- została zorganizowana w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2024r. rokiem Marka Hłaski. Niewątpliwie było to inspirujące spotkanie- maturzyści poznali sylwetkę współczesnego twórcy, jego życie i dorobek artystyczny w atrakcyjnej, aktywnej formie. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Paniom z Biblioteki Miejskiej za zaproszenie!