1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9
"Aby więcej zarabiać, musisz się więcej nauczyć"
Brian Tracy

Nasi partnerzy:

18 kwietnia 2025 roku przypada niezwykle ważna rocznica w historii polskiego państwa. Mija  1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Było to przełomowe wydarzenie, które umocniło pozycję naszego państwa na arenie międzynarodowej i stanowiło ukoronowanie wysiłków pierwszych Piastów w budowaniu silnej i niezależnej Polski. Z tej okazji pan Piotr Sobieszczak, nauczyciel historii, przygotował tematyczną wystawę, dzięki której młodzież naszej szkoły mogła poznać  okoliczności i szczegóły tej pochodzącej z przeszłości uroczystości.

 

W dniu 14 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Szachach. Do rywalizacji przystąpiło 17 uczniów, którzy rywalizowali w czterech grupach „każdy z każdym”. Rywalizacja grupowa wyłoniła ośmiu zawodników do gry o miejsca 1-8 i ośmiu do gry o miejsca 9-16. Grając systemem pucharowym  wyłoniliśmy zwycięzcę turnieju i wszystkie pozostałe miejsca. Mistrzem szkoły został Patryk Puzan z klasy  IIe, który w finale wygrał z Jakubem Łapińskim z klasy IIb. W meczu o trzecie miejsce Adam Bagiński z klasy IIo pokonał Maksymiliana Nadolnego Tavernarakis z kl. I be.

            Organizatorem i sędzią zawodów był pan Adam Perkowski.

Końcowa kolejność:

Łapy mogą z dumą spoglądać na swoją edukacyjną historię szkolnictwa zawodowego. W lutym 1925 roku w Łapach rozpoczęła działalność pierwsza szkoła zawodowa, która miała na celu kształcenie młodzieży wiążącej swoją przyszłość z warsztatami kolejowymi. Powstała jako Miejska Dokształcająca Szkoła Rzemieślnicza i już w pierwszym roku nauki kształciło się w niej 127 uczniów. Plany wobec placówki były ambitne – jeszcze w tym samym roku Dyrekcja Wileńska obiecała budowę nowego gmachu i wyposażenie go w nowoczesne pomoce dydaktyczne, a samorząd miejski miał zadbać o odpowiednio wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.  Choć początki wydawały się obiecujące, już w czerwcu 1927 roku dalsze funkcjonowanie szkoły stanęło pod znakiem zapytania. Liczba uczniów drastycznie spadła – w roku szkolnym 1926/1927 naukę kontynuowało zaledwie 15 przyszłych rzemieślników. Radni miejscy podjęli decyzję o wystąpieniu do władz oświatowych z wnioskiem o likwidację szkoły z dniem 1 lipca 1927 roku. Nie wiadomo jednak, jak zakończyła się ta sprawa, ponieważ w latach 30. szkoła nadal funkcjonowała, a nawet zmieniła nazwę na Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową im. Stanisława Staszica.  W 1930 roku liczba uczniów ponownie wzrosła i wynosiła 74 osoby, z czego większość miała od 14 do 18 lat.

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Tegoroczne hasło obchodów to– „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”.  W ramach tego przedsięwzięcia w naszej szkole w dniach 07- 11 kwietnia zorganizowaliśmy Tydzień  Zdrowia. W tym czasie młodzież podjęła się zadań promujących zdrowy styl życia. Uczniowie na godzinach wychowawczych wypełniali kwestionariusz: Jak dbam o zdrowie? służący pozyskaniu informacji dotyczących umiejętności dbania o zdrowie. Jej wyniki wykorzystamy w planowaniu zadań na przyszły rok. Wykonywali ciekawe, kreatywne plakaty dotyczące zdrowia, przygotowali merytoryczne prezentacje.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony corocznie 7 kwietnia stanowi  inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ma na celu zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie zdrowotne wpływające na społeczeństwa na całym świecie. Tegoroczne hasło obchodów – „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” – podkreśla znaczenie dbania o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń.

W poniedziałek 7 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach gościli niecodzienni bohaterowie. Dzięki otwarciu szkoły na współpracę z potomkami więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen- Gusen – odwiedzili nas przedstawiciele Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen  z prezesem p. Jackiem Tarasiewiczem.  Do spotkania doszło dzięki wątkowi historycznemu łączącemu nasze miasto z obozem koncentracyjnym Mauthausen- Gusen. Ogniwem spajającym te miejsca są mieszkańcy Łap, którzy przeżyli obozową gehennę. Wśród nich był pan  Szczepan Krzewski – dziadek absolwenta ZSM Daniela Porowskiego. To dzięki panu Danielowi grupa  potomków więźniów obozu odwiedziła Łapy realizując misję zapoznawania młodych ludzi z tragiczną przeszłością obywateli Polski. Na spotkanie przybyli przedstawiciel różnych środowisk-   przede wszystkim młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz z I liceum Ogólnokształcącego w Łapach wraz nauczycielami. Burmistrza Łap reprezentowała Sekretarz Gminy p. Joanna Micota, która wręczyła gościom pamiątkowe wydanie książki łapskiego historyka Piotra Sobieszczaka  „Łapy. Miasto, które się narodziło”.

Odwiedza nas 426 gości oraz 0 użytkowników.