Zespół Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach od jedenastu lat organizuje Targi Edukacyjno –Zawodowe, których głównym odbiorcą są uczniowie klas programowo najwyższych.
W tym roku koncepcja Targów uległa zmianie- zostały one zorganizowane dla wszystkich uczniów szkoły, podobnie jak towarzyszące im warsztaty i spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych i instytucji rynku pracy. Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą przedsiębiorców, uczelni wyższych, szkół policealnych. Była to doskonała lekcja doradztwa zawodowego w praktyce. Wszystkie stoiska zostały znakomicie zaprezentowane i przygotowane, czego dowodem było zainteresowanie ze strony uczniów ZSM, a także grup uczniów trzecich klas lokalnych gimnazjów i liceum zaproszonych na naszą imprezę.
Po raz pierwszy w ramach Targów zostało też zorganizowane seminarium p.t.„Rozwój szkolnictwa zawodowego warunkiem postępu lokalnej społeczności i odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”. W kontekście reformy szkolnictwa zebrani dyskutanci dzielili się zarówno wiedzą, jak i refleksjami na temat zmieniającego się kształtu szkolnictwa zawodowego i jego perspektyw. W seminarium wzięli udział przedstawiciele kluczowych instytucji, dla których tematyka ta jest bardzo bliska. Kuratorium reprezentowali p. wicekurator Bożena Dzitkowska oraz starszy wizytator p. Eugeniusz Mróczyński. Przedstawiciele samorządu– starosta powiatu białostockiego Antoni Pełkowski oraz burmistrz Łap p. Urszula Jabłońska zwrócili uwagę na kontekst ekonomiczny oraz społeczny znaczenia szkolnictwa zawodowego jako najbardziej oczywistej drogi do zdobycia zawodu.
Koncepcja kariery, że zawód to praca, a praca to możliwość utrzymania siebie i rodziny, to w dalszym ciągu nie dla wszystkich- niestety- najwłaściwszy model życia.
Bardzo ważne głosy padły ze strony pracodawców, których reprezentowali prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach p. Antoni Żdanuk oraz dyr. Sławomir Kiejzik z firmy Eltron. Prelegenci jednoznacznie stwierdzili, że przedsiębiorcy potrzebują fachowców. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób pragnących tworzyć swoje własne firmy. Na dotacje mogą liczyć osoby już posiadające zawód oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe.
Jak zatem zdobywać i doskonalić swoje kwalifikacje, aby znaleźć korzystne miejsce na rynku pracy?Tutaj szansą dla uczniów techników i powstających branżowych szkół I stopnia mogą być praktyki u pracodawców, staże i praktyki ponadprogramowe w ramach projektów edukacyjnych, z których np. uczniowie ZSM korzystają regularnie przy okazji każdego realizowanego projektu.
Podczas poprzedniej reformy edukacyjnej szkolnictwo zawodowe dotknął poważny kryzys. Wiele techników oraz zasadniczych szkół zawodowych znikło z mapy edukacyjnej. Teraz okazuje się, że wraz z rozwojem gospodarki nadeszła pora na odrodzenie szkolnictwa zawodowego. Takie głosy padające ze strony instytucji rynku pracy oraz dane statystyczne na temat jego potrzeb to bardzo cenny i pożądany sygnał, zarówno dla obecnych, jak i przyszłych uczniów techników i branżowych szkół.
Tegoroczne hasło rekrutacyjne eksponowane przez Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach brzmi „ Dobry zawód- lepsza przyszłość”. W tych oczywistych słowach zawiera się to, co dla każdego człowieka jest priorytetem życiowym: dobra przyszłość. Tegoroczne Targi napawają nas nadzieją, że dla naszych uczniów dzięki dobrze wybranym zawodom, taka właśnie ona będzie.
D.K.
https://fajnaszkola.net/index.php/archiwum/11-aktualnosci/304-dobry-zawod-lepsza-przyszlosc-xi-targi-edukacyjno-zawodowe-w-zsm#sigProId41baf3c02d