0 1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9

O szkole

Rekrutacja

Rekrutacja

2021-2022

Organizacja roku

Rada Pedagogiczna

Polityka jakości ZSM

Galeria zdjęć

Akty prawne

"Uczyć się i nie myśleć to strata czasu, myśleć i nie uczyć się to niebezpieczeństwo"
Konfucjusz

Nasi partnerzy:

W historii naszej szkoły przewinęło się tysiące uczniów i setki nauczycieli. Ze smutkiem przyjmujemy wiadomości, że coraz mniej ich jest wśród nas. Odszedł właśnie kolejny nasz nauczyciel – p. Mieczysław Francke.  Wielu z nas doskonale go pamięta – jako człowieka bardzo ujmującego, kulturalnego. Zawsze miło było zamienić z nim kilka słów- chętnie opowiadał o dawnych Łapach i o Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie   przepracował prawie całe swoje zawodowe życie. Z sympatią wspominają go mieszkańcy naszego miasta, koledzy z ZNTK i  podlegli Mu pracownicy- przez ponad 20 lat był tam  bowiem dyrektorem technicznym.

         Jego droga zawodowa wiodła od stanowisk strażnika i telegrafisty w latach 1945-1950  poprzez wykonywanie zadań technika i mistrza- aż do  głównego mechanika i głównego inżyniera. W latach 1950-1954 odbył studia wyższe na Wydziale Elektrycznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku i  uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Następnie kontynuował naukę w celu uzyskania uprawnień pedagogicznych, które otrzymał w 1968 r.  w Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Rzeszowie. W szkolnictwie zawodowym  w Łapach pracował w latach 1967- 1977 jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wówczas była to Zasadnicza Szkoła Zawodowa Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy. W szkolnictwie zawodowym brakowało kompetentnych wykształconych kadr. Powojenna Polska borykała się z tym problemem także na gruncie produkcji przemysłowej.  Łapskie szkolnictwo zawodowe zawsze posiłkowało się pracownikami ZNTK, którzy uczyli przedmiotów zawodowych, przygotowując uczniów do pracy w zawodzie.  Pan Mieczysław Francke realizował zajęcia z pracowni elektrycznej oraz rysunku technicznego. Był cierpliwy, wymagający i bardzo zainteresowany, aby skutecznie nauczyć swoich podopiecznych. Wielu z nich pracowało później w ZNTK.

    Bardzo miło było spotkać Pana Francke we wrześniu 2012 r na uroczystych obchodach 150 rocznicy  powstania kolei Warszawsko -Petersburskiej. Jako rodowity łapianin przybył wspólnie powspominać naszą historię.

Żegnamy Pana ze smutkiem – zawsze będzie Pan miał swoje miejsce w naszych sercach i w naszej pamięci. 

 


 

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.