0 1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9

O szkole

Rekrutacja

Rekrutacja

2021-2022

Organizacja roku

Rada Pedagogiczna

Polityka jakości ZSM

Galeria zdjęć

Akty prawne

"Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich, mądrzy możemy być jedynie własną mądrością."
Michel de Montaigne

Nasi partnerzy:

       Wojna 1920 roku zadecydowała o utrzymaniu istnienia  państwa polskiego tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918r. W związku z tym Uchwałą  Sejmu  Rzeczpospolitej z 13 czerwca 2019r.  rok  2020 został ustanowiony Rokiem Bitwy Warszawskiej.

 „Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – napisano  w tekście dokumentu. Podkreślono, że „…W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu”. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca”.

         Brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, Edgar Vincent  D'Abernon uznał bitwę warszawską za  18  przełomową bitwę w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu Polaków  planowana rewolucja komunistyczna nie rozprzestrzeniła się na południową i zachodnią Europę.

     Bitwa warszawska nie zakończyła ostatecznie bolszewickiej zawieruchy. Podczas odwrotu Rosjan dalej toczyły się zacięte walki z Armią bolszewickiej Rosji.  Ich odwrót okupiony był w dalszym ciągu licznymi ofiarami.  Polskie wojsko czyli jednostki I Pułku  Piechoty Legionów weszły do Łap 21 sierpnia 1920 roku.  Miasto zostało uwolnione od sowieckiego zagrożenia . Nie sposób pominąć udziału w wojnie wielu obywateli związanych z Łapami ; tutaj też znajdowała się też przez jakiś czas kwatera główna Józefa Piłsudskiego podczas przygotowań do operacji Niemen.  

           W okolicach Łap miały miejsce walki, w których ginęli nasi żołnierze. W 1924r. zebrano ciała poległych i zbudowano im pomnik- „Grób Nieznanego Żołnierza”. Wszystko odbyło się bardzo uroczyście jako powtórna ceremonia pogrzebowa poległych bohaterów.  Grób został poświęcony w rocznicę odzyskania niepodległości i do  dzisiaj góruje na łapskim cmentarzu.

Zdjęcie cmentarza w Łapach z Grobem Nieznanego Żołnierza -fot. archiw

Przez wiele lat rocznica 15 sierpnia była pomijana, jako niewygodne wydarzenie historyczne. Dobrze, że obecnie  pamiętamy i doceniamy wysiłek Polaków, którzy w 1920 roku obronili  niepodległy byt Polski. A mało brakowało…..  

Publikujemy listę uczestników wojny 1920 roku oraz bitwy warszawskiej. Niech zachowają się w naszej świadomości.

Fot. uczestników spotkania  łapskich żołnierzy 1920 r. na spotkaniu z ówczesnymi władzami Łap i Łapskiego Towarzystwa Regionalnego  1991r.  Są tam: Władysław Piotrowski (1 z lewej, góra), Bolesław Kostro ( 1 z lewej, dół), Jan Kowalczyk ( dół, w śr. )  Kazimierz Raciborski (2 z lewej ,dół) , Stanisław Wojciechowski ( 2 z pr. dół) Mikołaj Szumski ( 1 z pr. dół) Władysław Roszkowski ( nad Mikołajem Szumskim) , Marceli Dąbkowski ( w ciemnych okularach)  

Józef Piłsudski- Komendant Legionów, Tymczasowy Naczelnik Państwa, Pierwszy Marszałek, twórca Niepodległej Polski, mieszkał w Łapach

Podpułkownik Stanisław Łapiński- Nilski- oficer legionów,  szef sztabu obrony Lwowa, obrońca wszytkich polskich granic, dowódca pułku ułanów wielkopolskich, syn tej ziemi

Leon Starybrat – poległ w pobliżu  Łap w lipcu 1920r.

Bolesław Kostro- żołnierz POW, członek pierwszej polskiej adminstracji Warsztatów Kolejowych w Łapach

Henryk Gołubowski- harcerz, uczestnik walk o Wilno, ochotnik w wojnie 1920 roku

Marceli Dąbkowski - członek  POW,  żołnierz 33 pułku piechoty w wojnie 1920 roku

Kazimierz Raciborski- członek POW, żołnierz 1 pułku legionów

Władysław Roszkowski- ochotnik, legionista

Florian Rodowicz -ochotnik legionista

Aleksander Łapiński- ochotnik, ułan- legionista

Władysław Piotrowski – ochotnik, żołnierz wojsk ochrony kolei

Maria Borowska- sanitariuszka szpitala wojskowego w Łapach

Kapitan Marcin BorowskiBeszta- ochotnik, oficer odrodzonego wojska poslakiego, uczestnik wojny 1920 roku

Porucznik Edward Grindl- członek POW, legionista 33 pułku piechoty

Stanisław Harasiuk- peowiak,  wachmistrz 33 pułku piechoty legionów

Stanisław Maliszewski-  żołnierz 33 pułku piechoty, uczestnik wojny 1920 roku

Jan Grochowski

Stanisław Grochowki

Franciszek Skibko – ochotnik-  legionista

Franciszek Kosicki- uczestnik wojny 1920 roku

Władysław Kosicki - uczestnik wojny 1920 roku

Stanisław Łupiński- uczestnik wojny 1920 roku

 

Cześć ich pamięci!

Zarząd Łapskiego Towarzystwa Regionalnego

im. Stanisława Nilskiego –Łapinskiego

 


 

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.