0 1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9

2021-2022

"Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich, mądrzy możemy być jedynie własną mądrością."
Michel de Montaigne

Wojna 1920 roku zadecydowała o utrzymaniu istnienia  państwa polskiego tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918r. W związku z tym Uchwałą  Sejmu  Rzeczpospolitej z 13 czerwca 2019r.  rok  2020 został ustanowiony Rokiem Bitwy Warszawskiej.

„Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – napisano  w tekście dokumentu. Podkreślono, że „…W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu”. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca”.

Brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, Edgar Vincent  D'Abernon uznał bitwę warszawską za  18  przełomową bitwę w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu Polaków  planowana rewolucja komunistyczna nie rozprzestrzeniła się na południową i zachodnią Europę.

Bitwa warszawska nie zakończyła ostatecznie bolszewickiej zawieruchy. Podczas odwrotu Rosjan dalej toczyły się zacięte walki z Armią bolszewickiej Rosji.  Ich odwrót okupiony był w dalszym ciągu licznymi ofiarami.  Polskie wojsko czyli jednostki I Pułku  Piechoty Legionów weszły do Łap 21 sierpnia 1920 roku.  Miasto zostało uwolnione od sowieckiego zagrożenia . Nie sposób pominąć udziału w wojnie wielu obywateli związanych z Łapami ; tutaj też znajdowała się też przez jakiś czas kwatera główna Józefa Piłsudskiego podczas przygotowań do operacji Niemen.

W okolicach Łap miały miejsce walki, w których ginęli nasi żołnierze. W 1924r. zebrano ciała poległych i zbudowano im pomnik- „Grób Nieznanego Żołnierza”. Wszystko odbyło się bardzo uroczyście jako powtórna ceremonia pogrzebowa poległych bohaterów.  Grób został poświęcony w rocznicę odzyskania niepodległości i do  dzisiaj góruje na łapskim cmentarzu.

Zdjęcie cmentarza w Łapach z Grobem Nieznanego Żołnierza -fot. archiw

Przez wiele lat rocznica 15 sierpnia była pomijana, jako niewygodne wydarzenie historyczne. Dobrze, że obecnie  pamiętamy i doceniamy wysiłek Polaków, którzy w 1920 roku obronili  niepodległy byt Polski. A mało brakowało…..

Publikujemy listę uczestników wojny 1920 roku oraz bitwy warszawskiej. Niech zachowają się w naszej świadomości.

Fot. uczestników spotkania  łapskich żołnierzy 1920 r. na spotkaniu z ówczesnymi władzami Łap i Łapskiego Towarzystwa Regionalnego  1991r.  Są tam: Władysław Piotrowski (1 z lewej, góra), Bolesław Kostro ( 1 z lewej, dół), Jan Kowalczyk ( dół, w śr. )  Kazimierz Raciborski (2 z lewej ,dół) , Stanisław Wojciechowski ( 2 z pr. dół) Mikołaj Szumski ( 1 z pr. dół) Władysław Roszkowski ( nad Mikołajem Szumskim) , Marceli Dąbkowski ( w ciemnych okularach)

Józef Piłsudski- Komendant Legionów, Tymczasowy Naczelnik Państwa, Pierwszy Marszałek, twórca Niepodległej Polski, mieszkał w Łapach

Podpułkownik Stanisław Łapiński- Nilski- oficer legionów,  szef sztabu obrony Lwowa, obrońca wszytkich polskich granic, dowódca pułku ułanów wielkopolskich, syn tej ziemi

Leon Starybrat – poległ w pobliżu  Łap w lipcu 1920r.

Bolesław Kostro- żołnierz POW, członek pierwszej polskiej adminstracji Warsztatów Kolejowych w Łapach

Henryk Gołubowski- harcerz, uczestnik walk o Wilno, ochotnik w wojnie 1920 roku

Marceli Dąbkowski - członek  POW,  żołnierz 33 pułku piechoty w wojnie 1920 roku

Kazimierz Raciborski- członek POW, żołnierz 1 pułku legionów