"Twój los zależy od Twoich nawyków"
Brian Tracy

Decyzją Grupy Sterującej projektu „Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego” została powołana Białostocka Komisja Akredytacyjna ds. Szkolnictwa Zawodowego w celu dokonywania oceny jakości kształcenia w szkołach zawodowych z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF) w kontekście potrzeb rynku pracy. W skład osobowy Komisji weszli przedstawiciele: Kuratorium Oświaty w Białymstoku, organów prowadzących Miasta Białystok i Powiatu Białostockiego, przedstawiciele pracodawców  oraz uczelni wyższych.

Komisja Akredytacyjna realizowała także ocenę Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach, ponieważ nasza szkoła znalazła się wśród szkół Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Uchwała Komisji wskazała jednoznacznie, że   pod względem jakości kształcenia, warunków nauki oraz działalności szkoły na rzecz uczniów i środowiska jesteśmy porównywalni ze szkołami białostockimi.

Jako szkoła położona prawie 30 km od Białegostoku wcale  nie mamy powodu do kompleksów wynikających z lokalizacji. Wręcz przeciwnie. W wielu dziedzinach takich jak: społeczna odpowiedzialność szkoły, wartość projektów realizowanych na rzecz uczniów, warunki nauki, poziom wyposażenia do kształcenia zawodowego - ZSM w Łapach znajduje się w gronie najlepszych!

Jest to  dla łapskiego ZSM  niezmiernie istotne i pozwala utrzymać przekonanie, że w poszukiwaniu dobrej jakości kształcenia wcale nie trzeba ruszać do stolicy województwa.

Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach może być dumny z warunków i możliwości kształcenia, które zapewnia swoim uczniom. Nieoceniona jest nasz współpraca z przedsiębiorcami, dzięki którym możemy systematycznie podnosić jakość kształcenia praktycznego oraz poziom przygotowania uczniów do rynku pracy.

Ideą przewodnią działań Komisji Akredytacyjnej jest  dokonywanie oceny szkół  systematycznie – uwzględniając zmiany zachodzące w szkołach  – w przypadku ZSM w Łapach – są to wciąż zmiany na lepsze.  Ocena dokonywana jest poprzez raporty samooceny, wizytacje, oceny na posiedzeniach Białostockiej Komisji Akredytacyjnej ds. Szkolnictwa Zawodowego. Informacje o ocenie nie tylko wpływają na jakość kształcenia w poszczególnych szkołach, ale także na ich prestiż w środowisku.  Ostatnie wizyta Komisji Akredytacyjnej w ZSM w Łapach miała miejsce 26 lutego 2019r.  Po raz kolejny nasz szkoła pokazała, że wyzwania cywilizacyjne nie są nam obce a  uczniowie kształcą się bardzo nowoczesnych warunkach. Akredytowane branże w ZSM to : branża mechaniczna, informatyczna, elektryczna, hotelarska, budowalna  oraz branża mechaniki pojazdów samochodowych.