"Uczyć się i nie myśleć to strata czasu, myśleć i nie uczyć się to niebezpieczeństwo"

Dąb Stulecia Niepodległości

To jeszcze nie był koniec naszych obchodów.  Tego samego dnia- 9 listopada-około godz. 12-ej grupa uczniów oraz nauczycieli celebrowała  posadzenie  Dębu Stulecia Niepodległości  przed budynkiem szkoły. Rosnąc, będzie on  przypominał potomnym o tym wielkim święcie i naszych obchodach.

Ze Lwowa do Łap

Druga grupa uczniów z Pocztem Sztandarowym udała się na cmentarz w Łapach, na grób rodziców Podpułkownika Stanisława Nilskiego Łapińskiego, by uczestniczyć w ustawieniu urny z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich, na którym spoczywa ten wybitny żołnierz.

Uczniowie technikum wśród uczniów innych łapskich szkół, uczestnicząc w tej uroczystości,  oddali mu cześć postaci łapskiego bohatera- Stanisława Nilskiego Łapińskiego.  Podpułkownik  brał udział w walkach o wszystkie granice państwa polskiego w latach 1918-1920.  Był dowódcą sztabu obrony Lwowa w 1918 r., uczestniczył w wyprawie wileńskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r. Gromił wojska rosyjskie podczas „cudu nad Wisłą”.

Na Placu Niepodległości

Obchody miejskie również odbyły się z naszym uczestnictwem-  11 listopada dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  byli obecni na Mszy Św. w intencji Ojczyzny oraz w spotkaniu na Placu Niepodległości. Było to swoiste uwieńczenie trwającej od lutego 2018r. Nowenny Niepodległościowej w której czynnie nasza szkoła uczestniczyła.

ZSM Info