"Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś."
Konfucjusz

Świętowanie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach w listopadzie rozpoczęliśmy od... wycieczek do Supraśla i Pietkowa. W środę  7 listopada-  klasy 1d i 2be oraz uczennice należące do szkolnego chóru i wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Boguską i panią Ewą Kłoskowską -Ignatiew uczestniczyły w  „Patriotycznym spacerze po Supraślu”, a w czwartek 8 listopada uczniowie klas drugich i trzecich wraz z nauczycielami Leszkiem Łapińskim, Grażyną Maciejewską i Leszkiem Gulewiczem odwiedzili gościnne progi Kwatery Głównej Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie.

Wyjazd do Supraśla był dla uczniów nagrodą, ale też i wspaniałą okazją, aby bliżej poznać piękno zabytków i historię Supraśla, zwłaszcza w kontekście walki tego miasta o niepodległość. Uczniowie odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej związane z historią Polski - Grób Nieznanego Żołnierza, Krzyż Powstańczy z 1863 roku, Pomnik Ofiar Wojny Polsko- Bolszewickiej z 1920 roku. Przewodnik, pan Ryszard Piwowarczyk opowiadał uczniom o dawnych wydarzeniach historycznych, o tym  jak kształtowała się niepodległość na Podlasiu; pokazał najciekawsze zabytki tego miasta, tak bliskiego, ale  przez wielu uczniów jeszcze nieodkrytego.

Kolejnym wydarzeniem, w którym uczestniczyli nasi uczniowie był „Pikinik Patriotyczny”. W czwartek 8 listopada uczniowie klas drugich i trzecich wraz z nauczycielami Leszkiem Łapińskim, Grażyną Maciejewską i Leszkiem Gulewiczem odwiedzili gościnne progi Kwatery Głównej Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie. Tam zwiedzili Izbę Tradycji i obejrzeli pokaz jazdy konnej. Z prawdziwie szlachecką gościnnością szkolna delegacja została przyjęta przez p. Martę Jaworską- opiekuna tego wspaniałego miejsca, gdzie nasza przedwojenna historia  przeplata się z polską tradycją, która jest tutaj kultywowana.  Na koniec można było się ogrzać i poczęstować  kiełbaską pieczoną przy ognisku.