1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9

O szkole

Rekrutacja

2024-2025

Organizacja roku

Rada Pedagogiczna

Polityka jakości ZSM

Galeria zdjęć

Akty prawne

"Twój los zależy od Twoich nawyków"
Brian Tracy

Nasi partnerzy:

 

     Pod koniec ferii szkolnych odbyła się wycieczka do Lichenia i Poznania. Na wycieczkę wybrali się uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych z technika budownictwa oraz technika elektryka pod opieką nauczycieli Agnieszki Sawko i Marcina Więcko.

      Wyprawa  rozpoczęła się  3  na 4 lutego spod budynku szkoły. Uczniowie w czasie wyjazdu  byli pełni energii - podróży towarzyszyło wspólne śpiewanie, żartowanie i wygłupianie się – pełna integracja. Pierwszego dnia (4 lutego) rano uczniowie zakwaterowali się w miejscu noclegu – Licheń Stary. Po paru godzinach odpoczynku, pojechaliśmy do pięknego, wręcz zaczarowanego miejsca, jakim jest las grąbliński. Dla osób, które przybywają do Lichenia pierwszy raz, Grąblin jako miejsce objawień jest obowiązkowym przystankiem. Nie omijają go nawet  ci, którzy Licheń już znają  dla których Droga krzyżowa w Grąblinie jest stałym elementem pielgrzymki. Na leśnych ścieżkach stoi 15 poświęconych stacji Drogi Krzyżowej. Została tam rozsypana ziemia i kamienie przywiezione z Palestyny oraz z miejsc związanych z życiem Jezusa i Matki Bożej. Las grąbliński jest doskonałym miejscem modlitwy, ale nie tylko. Obdarowuje ciszą, szumem drzew, śpiewem ptaków. Można w nim, w otoczeniu zieleni, rozmyślać w ciszy, obserwować przyrodę i po prostu  odpocząć. Krążąc alejkami napotkamy po drodze na liczne głazy. Nazwiska wyryte na nich upamiętniają osoby, które przyczyniły się do wzbogacenia i rozwoju miejsc pamięci w lesie grąblińskim. Na niektórych umieszczono też podziękowania za doznane łaski. Uczniowie korzystali z uroków tego miejsca. Wyciszyli się, porozmyślali, ale również zostawili swoje modlitwy.

     Następnym miejscem zwiedzania było Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium związane jest z objawieniami maryjnymi i uznawanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Licheńskiej. Na terenie Sanktuarium znajduje się zespół kościołów, kaplice, klasztory, cmentarz, kamienna Golgota, muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, muzeum budowy bazyliki, hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego, Dom Papieski, źródełko, liczne figury i pomniki. Głównym kościołem sanktuarium jest obecnie bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Cały teren Sanktuarium jest przepiękny. Chodząc alejkami, można odprężyć się, wypocząć psychicznie. Natomiast sama bazylika jest miejscem majestatycznym. Wchodząc do niej, odczuwa się coś podniosłego. Pełna przepychu, ale jednocześnie powagi, dostojności. Widok zapierający  dech w piersiach.

     Drugiego dnia – w piątek (5 lutego) – z samego rana wybraliśmy się do Poznania na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2016. Targi rozpoczęły się już w poniedziałek (1 lutego), ale uczniowie mieli wstęp na nie tylko jednego, ostatniego dnia targów. W ramach Budmy odbyły się spotkania z autorytetami branży budowlanej. W Poznaniu pojawili się przedstawiciele sieci zakupowych i dystrybucyjnych z Europy, Afryki i Azji. BUDMA jest miejscem prezentacji najnowszej oferty ponad 1000 wystawców, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, miejscem pozyskiwania specjalistycznej wiedzy, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim spotkań biznesowych. Targi BUDMA prezentują szeroką ofertę produktową producentów i dystrybutorów sprzętu i materiałów budowlanych z zakresu budownictwa mieszkaniowego, nie mieszkaniowego i infrastrukturalnego. W czasie targów podejmowane były m.in. tematy związane z najnowszymi trendami w budownictwie, nowymi regulacjami prawnymi, praktycznym wykorzystaniem dostępnej technologii w budownictwie a także ekonomicznymi aspektami stosowania nowych technologii. Zwiedzający mogli zobaczyć Laureatów Złotego Medalu MTP. Dla wyjaśnienia, Złoty Medal MTP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku, która jest przyznawana po wnikliwej ocenie ekspertów innowacyjnym produktom najwyższej jakości, odpowiadających szeregowi kryteriów i wytworzonymi w oparciu o najwyższej klasy technologie. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń, Jury uhonorowało 18 produktów zgłoszonych do konkursu o Złoty Medal targów BUDMA oraz 5 produktów targów KOMINKI. Uczniowie oprócz wystaw mogli obejrzeć m.in. profesjonalne pokazy dekarskie, posadzkarskie, prezentacje dotyczące technologii obróbki i produktów w parkieciarstwie (przedstawione przez Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich), pokazy nowych technik montażu okładzin ceramicznych (przedstawione przez Polskie Zrzeszenie Płytkarzy), pokaz profesjonalnego montażu stolarki budowlanej (Związek Polskie Okna i Drzwi) i wiele innych. Organizowane były również szkolenia dla uczniów z różnych branż budowlanych.

     Zmęczeni po całym dniu chodzenia i zwiedzania, ale jednocześnie bardzo zadowoleni wracaliśmy do domu. Przy salwach śmiechu, śpiewie i rozmowach nasza wycieczka zakończyła się późno w nocy.  W przyszłości planujemy więcej takich wyjazdów z naszymi uczniami.

Agnieszka Sawko - nauczyciel przedmiotów budowlanych

 

Galeria zdjęć

 


 

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.