"Człowiek, który nie czyta dobrych książek, nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie umie ich czytać wcale"
Mark Twain

Dzięki zaangażowaniu Domu Kultury w  Łapach  w projekt popularyzujący wiedzę o  losach Polaków wywożonych w czasie II wojny światowej do Rosji- uczniowie ZSM wzięli udział w warsztatach poświęconych tej tematyce.

Projekt ten pt. „Dar Pamięci” realizuje od 29 września  Muzeum Wojska w Białymstoku. Jego głównym celem jest dotarcie do  młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i  przybliżenie losów Polaków  zsyłanych  na Sybir.  Istotnym wątkiem projektu jest zwrócenie uwagi na młodzież, którą dotknął koszmar wywózek, młodych ludzi, którzy przeszło 70 lat temu  zmuszeni zostali do opuszczenia swojej ojczyzny.

Poprzez wspomnienia, pamiątki i dokumenty pochodzące od byłych Sybiraków, uczniowie ZSM  uczestniczący w warsztatach  mogli doświadczyć skrawka życia swoich dziadków. Jest to ważny element edukacji regionalnej zważywszy na fakt, jak wielu mieszkańców Podlasia, podczas II wojny światowej, wywieziono na Sybir.

Celem warsztatów było także uczulenie uczniów na  potrzebę zachowania zbiorowej pamięci oraz ochronę lokalnego dziedzictwa. Autorzy warsztatów bardzo liczą na to, że  efektem prowadzonych działań będzie zwiększenie świadomości młodzieży Podlasia z zakresu niełatwej tematyki sybirackiej (zsyłek i życia), pielęgnowania pamięci o osobach zesłanych, a także zachowanie wspomnień oraz pamiątek dla przyszłych pokoleń.

Ponieważ  każde warsztaty kończą się podsumowaniem w postaci krótkiej prezentacji, ­ filmu stworzonego przez młodzież podczas zajęć na temat losów zesłańców z wykorzystaniem zdjęć, pamiątek oraz dokumentów- także i z naszych spotkań będzie można obejrzeć materiały poprojektowe w postaci filmów, scenariuszy zajęć. Będą one  dostępne będą na stronie www. sybir.com.pl.

Info ZSM