"Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu"
Thoma Edison

Czarnca to mała miejscowość położona w województwie świętokrzyskim, należy do powiatu włoszczowskiego. Słynie głównie jako miejsce narodzin wybitnego hetmana i obrońcy Polski przed potopem szwedzkim –Stefana Czarnieckiego.

20 września 2015r. odbyły się w Czarncy uroczyste obchody 350 rocznicy śmierci Stefana Czarnieckiego.

Inicjatorem zjazdu było  Towarzystwo Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego z siedzibą w Czarncy. Nasza szkoła posiadająca od 35 lat jako patrona Stefana Czarnieckiego również uczestniczyła w tych obchodach. Spotkania Czarniecczyków odbywają się przynajmniej dwa razy do roku.  Są wspaniałą okazją do utrzymania kontaktów z innymi szkołami posiadającymi tego samego patrona i do wymiany doświadczeń  na ten temat. Delegacja ZSM gościła w Czarncy pod opieką p. Leszka Łapińskiego –nauczyciela historii.  Uczniów reprezentowały: Paulina Pietrzak, Emilia Kamińska i  Ewelina Łapińska z klasy III o . Bardzo jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie oraz  gościnność dyrekcji Zespołu Szkół i Internatu we Włoszczowie. Warto było przebyć długą podróż, żeby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu.

Info zsm