1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9
"Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, Ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą."
Harv Eker

Nasi partnerzy:

Podczas procesu rekrutacji stosowane są różne metody i techniki mające na celu jak najlepsze poznanie kandydata i sprawdzenie jego predyspozycji do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Dobór metod zależy przede wszystkim od: rodzaju i wielkości firmy, jej kultury organizacyjnej i polityki personalnej, charakteru stanowiska, a także liczby ubiegających się kandydatów.
Do metod stosowanych najczęściej należą:

 

  • analiza dokumentów aplikacyjnych,
  • rozmowa kwalifikacyjna,
  • testy kwalifikacyjne,
  • Assessment Centre, czyli centrum oceny stosowana w dużych firmach i korporacjach.

Analiza dokumentów aplikacyjnych (CV oraz listu motywacyjnego)
Jest to zazwyczaj wstępny etap rekrutacji. Osoby, których dokumenty aplikacyjne zostaną wybrane spośród wszystkich nadesłanych ofert są zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną i ? niekiedy ? do dalszych etapów rekrutacji.
Rozmowa kwalifikacyjna
Stanowi najistotniejszy element procedury rekrutacyjnej. Ma na celu lepsze zapoznanie się z kandydatem. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej padają różne pytania, zarówno takie, które dostarczają ogólnych informacji o kandydacie, jak i takie, które sprawdzają jego predyspozycje do pracy na określonym stanowisku.
Testy kwalifikacyjne
Celem testów jest zastosowanie obiektywnego pomiaru zdolności, umiejętności lub cech kandydatów, które są przydatne do wykonywania pracy określonego typu.


Najczęściej wykorzystywanymi psychologicznymi testami kwalifikacyjnymi są:

  • testy zainteresowań (które badają indywidualne zainteresowania, preferencje, skłonność do wyboru określonych typów zajęć),
  • testy uzdolnień (których celem jest określenie predyspozycji kandydata do wykonywania konkretnych zadań),
  • testy osobowości (skupiające się na cechach osobowości i zachowaniach kandydata),
  • testy na inteligencję (badające różne obszary, np. zdolność logicznego myślenia, umiejętność posługiwania się liczbami itp.).

Assessment Centre, czyli centrum oceny
Metoda ta polega na równoczesnej ocenie kilku kandydatów w tym samym miejscu poprzez dokonanie analizy zachowań i umiejętności pod kątem wymagań związanych z danym stanowiskiem pracy. Jest to zazwyczaj jeden z kolejnych, po rozmowie kwalifikacyjnej, etapów rekrutacji. Do tego etapu zaprasza się zwykle 6?8 najlepszych osób. AC trwa zazwyczaj 1?2 dni i składa się z różnorodnych zadań, takich jak:

  • testy (np. osobowościowe, umiejętności itp.),
  • zadania grupowe,
  • wywiady,
  • analiza informacji,
  • prezentacje,
  • symulacje,
  • studium przypadku

Zadania są zaprojektowane tak, by w trakcie ich wykonywania możliwe było zaobserwowanie stopnia przyswojenia wiedzy i umiejętności oraz zachowań potrzebnych do wykonywania zadań na określonym stanowisku. Każdy uczestnik jest obserwowany przez osobę lub osoby, które w trakcie trwania Assesment Centre na bieżąco notują swoje spostrzeżenia. Po zakończeniu wszystkich etapów, oceniający konfrontują wyniki swoich obserwacji dotyczących poszczególnych uczestników. Wspólnie tworzą raport na temat każdego kandydata. Zaletą tej metody jest możliwość obserwowania i dokonania oceny kandydata w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Assessment Centre umożliwia ocenę tego, jakie są słabe i mocne strony kandydata, jego ambicje, podejście do pracy, sposób radzenia sobie z trudnościami, umiejętność współpracy z innymi itp.
Metoda ta wykorzystywana jest głównie podczas rekrutacji na stanowiska specjalistyczne i kierownicze.


Przykładowe zadania Assessment Centre

  • Prezentacje

W ramach tego zadania kandydat na podstawie instrukcji podanych wcześniej przygotowuje analizę pewnego materiału, a następnie przedstawia ją w formie prezentacji ustnej lub pisemnej. W prezentacji kandydatowi dostarcza się ogólny temat, który ma przeanalizować i rozważyć.

  • Technika koszyka

Technika ta polega na przedstawieniu kandydatowi zbioru spraw typowych na danym stanowisku pracy: notatek ze spotkań, podań, raportów itp., a następnie na obserwacji
jego sposobu poradzenia sobie z nimi. Zazwyczaj zadanie zorganizowane jest tak, by kandydat miał do dyspozycji wszystkie środki pomocne w wykonaniu zadań, którymi
w rzeczywistości dysponuje pracownik na tym stanowisku np.: telefon, kalendarz, skrzynka mailowa itp. Technika ta ma za zadanie ocenić umiejętności, takie jak: organizacja własnej pracy, wydajność pracy, podejmowanie decyzji, selekcjonowanie spraw.

  • Wywiad symulowany

 

Zadanie to, polega na tym, że uczestnik postawiony jest w konkretnej sytuacji zawodowej, w której musi rozwiązać określony problem zazwyczaj związany z kontaktem z innymi (przykładem jest symulacja rozmowy z podwładnym).


Na podstawie; S. Pakulniewicz-Błońska, Kształcenie przez całe życie. W drodze do pracy ? jak skutecznie realizować cele zawodowe? Warsztat, Fundacja Realizacji Programów Społecznych, Warszawa 2007.



Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.