„Przemoc rodzi przemoc. Reagujmy na nią, nie bądźmy obojętni!”
- tymi słowami uczniowie ZSM apelowali do uczestników Happeningu pod hasłem „Otwórz oczy- zareaguj przeciwko przemocy” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Łapach.
Impreza miała miejsce 13 września 2016r. i rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta z Placu Niepodległości na plac przed Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gdzie odbyły się występy i prezentacje grup uczestniczących w happeningu. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów z klasy III dp i klasy Ie, nad którymi opiekę sprawowały panie Aneta Olendzka i Agnieszka Sawko. Grupie towarzyszyły również dyrekcja szkoły: pani dyrektor Dorota Kondratiuk i pani wicedyrektor Barbara Łabęcka.
Organizatorzy imprezy zwrócili się również z prośbą o przygotowanie krótkiego występu, który ukazywałby potencjał uczniów szkoły. Na scenie wystąpiło pięciu uczniów z naszej szkoły. Byli to: Natalia Świerżewska z kl. IIIdp, Jan Chmielewski z kl. III dp, Angelika Świerżewska z kl. I d, Mateusz Szulc z kl. II be, Sebastian Dzierżek z kl. II be i Dawid Dzierżek z kl. I e. Na początku Janek i Sebastian odczytali krótki apel, w którym padły m.in. słowa, iż „Nie ma przemocy tam, gdzie jest szacunek i przyjaźń. Uczmy się więc okazywania szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka”. Następnie publiczność miała okazję wysłuchania utworów wokalnych w wykonaniu Natalii, Janka i Angeliki i instrumentalnych w wykonaniu Natalii(gra na gitarze), Sebastiana i Dawida ( gra na akordeonie). Nad przygotowaniem młodzieży do występów czuwała p. pedagog Grażyna Samson.
Artyści wykonali swoje zadanie… śpiewająco! Na zakończenie wszyscy uczestnicy tej części imprezy otrzymali pamiątkowe upominki i podziękowania.
Ciepła atmosfera spotkania odzwierciedlała jego idee. Uśmiechy, gorące brawa, zaangażowanie uczestników pozwalają żywić nadzieję, że takie akcje są potrzebne, gdyż zwracając uwagę młodych ludzi na poważne problemy, dają im również od razu odpowiedź, jak sobie z nimi radzić. Bo „ Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólna zabawa”!