Operator obrabiarek skrawających, o symbolu cyfrowym zawodu 722307, to profesjonalista związany z przemysłem metalowym, a także jedna z bardzo poszukiwanych osób na lokalnym i globalnym rynku pracy. W tym sektorze szczególnie potrzebna jest młoda siła robocza, co czyni wykształcenie w tej dziedzinie nie tylko szansą na stabilne zatrudnienie, ale również na rozwój zawodowy.

Zadania zawodowe operatora obrabiarek skrawających obejmują wytwarzanie części maszyn na różnego rodzaju obrabiarkach, zarówno konwencjonalnych, jak i sterowanych numerycznie CNC. Osoba ta obsługuje i nadzoruje obrabiarki takie jak tokarki, frezarki, wytaczarki, czy szlifierki, włączając w to te sterowane numerycznie.

W trakcie nauki w tym zawodzie uczniowie przygotowują się do wykonywania zadań zgodnie z kwalifikacją MEC.05, która obejmuje:

• Przygotowywanie obrabiarek do planowanej obróbki.
  • Wykonywanie obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach zgodnie z dokumentacją technologiczną.
  • Programowanie obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.

Po ukończeniu nauki, absolwent może pracować w różnych przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, wytwarzając i obsługując maszyny mechaniczne, budowlane, samochody czy ciągniki.

Nauka w szkole trwa zazwyczaj 3 lata, a po zdanym egzaminie z kwalifikacji MEC.05, absolwent otrzymuje wykształcenie branżowe. Dalszym krokiem może być kontynuacja nauki w szkole branżowej II stopnia, gdzie po potwierdzeniu kwalifikacji MEC.09 - organizacja i nadzorowanie produkcji maszyn i urządzeń, uzyska dyplom zawodowy w zawodzie technik mechanik.

Dokumenty rekrutacyjne: