Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie zajmuje się przede wszystkim:

• Wykonywaniem różnorodnych prac wykończeniowych, takich jak tynkowanie, glazurnictwo, posadzkowanie, malowanie i tapetowanie.
  • Układaniem okładzin ściennych i podłogowych z różnych materiałów, takich jak płytki ceramiczne, deski, panele czy emulsje.
  • Przeprowadzaniem prac remontowych, konserwacyjnych i dociepleń budynków.

Praca montera zabudowy i robót wykończeniowych zazwyczaj odbywa się w zespole pod nadzorem brygadzisty lub kierownika. Jednakże posiada on również możliwość pełnienia roli lidera zespołu, nadzorując postępy prac oraz wyznaczając zadania. Dodatkowo, może podjąć własną działalność gospodarczą lub znaleźć legalne zatrudnienie w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie monterzy tego rodzaju są bardzo poszukiwanymi specjalistami.

Umiejętności kształcone w zawodzie obejmują:

• Montowanie systemów suchej zabudowy.
  • Wykonywanie prac malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich oraz okładzinowych.

Nauka w szkole trwa zazwyczaj 3 lata, a w ostatnim roku nauki uczniowie przystępują do egzaminu z kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie: BUD.11. wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych, zdobywając tym samym wykształcenie branżowe niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie.

Dokumenty rekrutacyjne: