Charakterystyka zawodu technik bezpieczeństwa i higieny pracy - numer zawodu 325509

Od kilkunastu lat obserwujemy renesans zawodu specjalista ds. BHP. Wymagania związane z koniecznością przepisów BHP są bardzo wysokie. Skutki nieprzestrzegania zasad BHP są dotkliwe ze względu na wysokie kary i ponoszenie odpowiedzialności prawnej. W związku z tym  wiele przedsiębiorstw zatrudnia specjalistów ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Specjalista ds. BHP:

przeprowadza szkolenia na terenie danego zakładu pracy,

przygotowuje pracowników do bezpiecznego i funkcjonalnego wykonywania swoich obowiązków,

zapewnia odpowiedni nadzór  w zakresie  przestrzegania bezpieczeństwa pracy,

opracowuje   możliwe w danym zakładzie pracy  możliwości  ryzyka zawodowego.

W swoich szkoleniach BHP-owiec wykorzystuje szereg nowoczesnych technik multimedialnych, dzięki którym w sposób jasny i przejrzysty prezentuje pracownikom jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać daną pracę.

Specjalista ds. BHP to nie tylko osoba odpowiedzialna za prowadzenie szkoleń, ale również i osoba, które powoływana jest do wyjaśniania przyczyn wypadków. BHP-owiec stawia się na miejscu zdarzenia, przygotowuje wiążący protokół i zajmuje się wyjaśnieniem okoliczności danego zdarzenia. Ponadto prowadzi rejestr wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń, które miały miejsce na terenie danego zakładu.

Osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania owego zawodu może być zatrudniona w zakładach pracy oraz prowadzić własną działalność gospodarczą w celu prowadzenia edukacji z zakresu przepisów bhp.

Nauka zawodu technik bezpieczeństw i higieny pracy jest realizowana w ZSM w Łapach w szkole policealnej dla dorosłych w systemie zaocznym i trwa 3 semestry.

Dokumenty do pobrania:

Wniosek o przyjęcie do Szkoły Policealnej dla Dorosłych