PROFESJONALNE KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W ŁAPACH 

Dokumenty rekrutacyjne:


Materiały archiwalne


Materiały archiwalne z dnia 14 V 2020


 

Materiał do realizacji w dniu 13.05.2020

Klasa  I t 

Temat - Rozbiory Rzeczpospolitej w XVII wieku

Witajcie – dziękuję za wszystkie nadesłane prace i apeluję do opieszałych: nie chcecie dostać dobrej oceny za nadesłanie pracy? Nie wierzę – zatem do roboty Panowie !

Przyjrzyjcie się tej mapce. Przedstawi ona kolejne rozbiory dokonane przez Rosję ( zielony kolor) , Austrię ( pomarańczowy kolor) i Prusy ( szary kolor)

Rosja i Prusy  dokonały  trzech rozbiorów, natomiast Austria – jak widać na załączonej mapce- dwóch.

Daty rozbiorów :

1772- I rozbiór

1793-II rozbiór

1795- II rozbiór i zniknięcie Polski z mapy Europy na 123 lata. Polska odzyskała niepodległość w 1918r.

 

Po każdym z rozbiorów Polacy podejmowali próby ratowania tego , co zastało z naszego państwa.

I rozbiór -w 1772 r. nastąpił,  ponieważ Polacy zaczęli przeciwstawiać się częstym interwencjom ( wtrącaniu się ) państw ościennych w wewnętrzne sprawy Polski. Oczywiście nie uszło to Polsce na sucho. Zawiązana przez patriotyczną szlachtę w 1768r.  Konfederacja  Barska została brutalnie stłamszona ,a Rosja ,Prusy i Austria podpisały I rozbiór Polski .

 

Po I rozbiorze -w 1791 r. została uchwalona Konstytucja 3 Maja, która reformowała Państwo Polskie i miała na celu jego wzmocnienie. Niestety – grupie zdrajców nie podobały się nowe prawa i  udali się na skargę m.in. do Rosji, aby caryca Katarzyna zrobiła z Polakami porządek.

Interwencja nastąpiła bardzo szybko i zanim doszło do reform wojska pruskie i rosyjskie wkroczyły do Polskie i dokonały II rozbioru już w 1793 r.

 

Po II rozbiorze – w 1794r. przeciwko zaborcom wybuchło powstanie nazwane Insurekcją Kościuszkowską ( Powstanie Kościuszkowskie) . Pomimo zwycięstwa pod Racławicami powstanie upadło. Wojska zaborcze miały przewagę . Polska bardzo zaniedbała swoją siłę zbrojną  jeszcze przed zaborami polska szlachta nie chciała łożyć na wojsko zawodowe. Teraz okazało się to dla Polski bardzo zgubne. Trzeci rozbiór nastąpił w 1795r. Był to koniec państwa polskiego na całe 123 lata. Jedynym państwem, które nie uznało rozbiorów i drukowało mapy, na których Rzeczpospolita cały czas istniała- była Turcja . 

Zagadnienia :

  1. Które państwo zagarnęło najwięcej polskich ziem?
  2. Pod jakim zaborem znalazły się następujące polskie miasta: ( na podstawie mapy) Warszaw, Kraków , Gdańsk, Białystok

   POWODZENIA!!! CZEKAM NA ODPOWEDZI .

 

Klasa ID

Temat - Polska w czasach stalinizmu 

Witajcie w kolejnym dniu. Dzisiaj temat  bardzo ważny – Polska w czasach Komunizmu .

Proszę o zapoznanie się z zagadnieniami ze stron 240- 246 . Tylko 6 stron, a o ilu rzeczach się dowiecie….

Żałuję, że nie mogę tej lekcji przeprowadzić osobiście i spotkać się z wami w klasie.  Niektóre osoby nie napisały do mnie  jeszcze ANI JEDNEJ pracy. Dziewczyny: do roboty …. Chyba napiszę kilka indywidualnych zaproszeń. Zgadnijcie -do kogo????

Zachęcam też do obejrzenia prezentacji https://www.slideshare.net/askrainski/polska-w-czasach-stalinizmu

Pytanie do wszystkich:

Jakie zmiany zaszły w Polsce po wprowadzeniu nowej konstytucji 1952r. ?

 

Materiał do zrealizowania w dniu 20.05.2020

Klasa I t 

Temat : Epoka napoleońska i jej znaczenie dla Polski

  1. Epoka napoleońska .

Mianem epoki napoleońskiej określa się w historii okres rządów we Francji wybitnego wodza, reformatora i władcy Napoleona Bonaparte (1769 -1821).

 

 

Był to okres wielkich przemian i reform, zarówno pod względem administracyjnym, politycznym i społecznym. Okres rządów Napoleona to jednocześnie czas największej potęgi Francji, będącej od roku 1804 cesarstwem.

Ramy czasowe epoki są wyznaczane przez lata panowania Napoleona Bonaparte. Przejął on władzę w wyniku zamachu stanu w roku 1799, obalając Dyrektoriat i wprowadzając nowy ustrój, zwany Konsulatem, gdzie, mimo tworzenia różnego rodzaju pozorów, sprawował w zasadzie niepodzielną władzę.

Pomiędzy rokiem 1799 a 1804 umocnił on swoją pozycję, dokonując szeregu reform w praktycznie każdej dziedzinie zarządzania państwem. Spowodowało to przekształcenie zmęczonego i wyniszczonego rewolucją kraju w silne, scentralizowane państwo, kontrolowane przez rozbudowany aparat porządkowy. Ukoronowaniem wysiłków Napoleona była koronacja na cesarza, która odbyła się w roku 1804.  ( ilustracja obok przedstawia Napoleona jako Cesarza)

  1. Nadzieje Polaków związane z Napoleonem .

W latach 1805 – 1809 Napoleon prowadził serię długich wojen z najsilniejszymi ówczesnymi mocarstwami Europy – Austrią. Prusami, Wielką Brytanią i Rosją. 

Ważne dla Polaków było to, że kraje z którymi prowadził wojny były jednocześnie monarchiami zaborczymi państwa polskiego.

Polacy bardzo liczyli na to, że współpraca z Napoleonem pozwoli im odzyskać utraconą niepodległość.

  1. Trzeci rozbiór Polski i początki polskiej armii na emigracji- Legiony Polskie we Włoszech

W 1795 dokonał się trzeci rozbiór Polski. Podzielona między Rosję, Prusy i Austrię Rzeczpospolita miała zniknąć z mapy Europy na 123 lata.

        Portret Legionistów Polskie służących dla Napoleona

    W listopadzie 1795 roku, polscy oficerowie i ochotnicy, którzy zmuszeni byli opuścić Polskę, zaproponowali rządowi francuskiemu utworzenie legionu polskiego, zależnego od armii francuskiej. Dyrektoriat zadecydował, że legion ten zostanie stworzony we Włoszech, zasilając Armię Włoską dowodzoną przez generała Bonapartego, walczącego przeciw Austrii.

b. Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski

Tekst tej patriotycznej pieśni został napisany przez Józefa Wybickiego w czasie pobytu w Reggio nell'Emilia we Włoszech. Poeta przebywał tam na zaproszenie generała Jana Henryka Dąbrowskiego, jednego z twórców legionów polskich. Tak jak wielu rodaków Józef Wybicki wierzył, że przyjdzie dzień, w którym Polacy pod wodzą Napoleona będą walczyć o wolność ojczyzny. Zrozumiałe jest więc czemu w tekście utworu przywoływany jest przyszły cesarz Francuzów: Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy .

Mazurek Dąbrowskiego (Pieśń Legionów Polskich we Włoszech) od chwili powstania cieszył się olbrzymią popularnością i towarzyszył Polakom przez cały wiek XIX, w  1927 stając się hymnem państwowym.

c. Księstwo Warszawskie- nagroda za poparcie Napoleona ( mapka)

Polacy wytrwale walczący u boku Napoleona mieli nadzieję, że przy jego pomocy Polska odzyska niepodległość. Aspiracje te zostały częściowo zrealizowane po bitwie pod Frydlandem i podpisaniu traktatów w Tylży (7–9 lipca 1807) zawartych między Francją, Rosją i Prusami. Zostało utworzone wówczas Księstwo Warszawskie, jako państwo niepodległe, w sojuszu z Francją. W skład Księstwa weszły ziemie II i III zaboru pruskiego (bez Gdańska i obwodu białostockiego) oraz okręg nadnotecki i ziemia chełmińska. W 1815 decyzją kongresu wiedeńskiego Księstwo Warszawskie przestało istnieć, z części jego terytorium utworzono Królestwo Polskie.

 

  1. Upadek Napoleona

Kresem potęgi Napoleona i końcem epoki napoleońskiej były lata 1812 – 1814, kiedy to poniósł on katastrofalną klęskę w kampanii rosyjskiej w czasie morderczej rosyjskiej zimy ( co widać na ilustracji obok) . W rezultacie zawiązania się sojuszu antyfrancuskiego, który obejmował prawie całą Europę.

Cesarstwo Francuskie przestało istnieć, a sam Bonaparte został osadzony na Elbie, niewielkiej wyspie na Morzu Śródziemnym. 

W roku 1815, wiedząc o nastrojach pronapoleońskich we Francji, niespodziewanie uciekł z wygnania (26.02.1815) i zapoczątkował słynny „lot orła”, zwany także „100 dniami Napoleona”. W stosunkowo krótkim okresie czasu ponownie uchwycił władzę we Francji i przygotowywał się do jej obrony przed koalicjantami.  Ostatecznie jednak, po poniesionej pod Waterloo klęsce został zmuszony do ponownej abdykacji po równo stu dniach. Tym razem zesłany na daleką Wyspę Świętej Heleny nie powrócił już do Europy. Zmarł na wygnaniu w roku 1821, według niektórych źródeł otruty, chociaż nie jest to potwierdzone.

Zadanie domowe

Wpisz do zeszytu tekst Mazurka Dąbrowskiego i naucz się całego tekstu.

 

Klasa I D. 

Temat- Przemiany w krajach socjalistycznych po śmierci Józefa Stalina.

Wstęp

Śmierć Józefa Stalina w marcu 1953r. zakończyła okres tzw. Kultu jednostki.

 

Zjawisko to  wszechobecne w Europie i niektórych krajach socjalistycznego świata zostało ostatecznie potępione i postanowiono się od niego zdecydowanie odciąć.

Władze komunistyczne w Polsce ogłosiły amnestię  dla więźniów politycznych – szczególnie byłych żołnierzy Armii Krajowej, którzy od II wojny światowej odsiadywali wyroki w więzieniach.

  1. Znaczenie XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego- luty 1956r.

Podręcznik str. 255

 Zjazd ten miał przełomowe znaczenie dla wszystkich państw socjalistycznych. Zaczęto w nich odchodzić od restrykcyjnej polityki wobec obywateli, którzy żyli w ciągłym strachu i niepewności. W każdej chwili ludzie mogli być oskarżeni o to, że są wrogami nowego ustroju.  

Ciekawostka : w czasie zjazdu zmarł w Moskwie polski delegat na zjazd , I sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej

Okres po zjeździe nazywany jest „odwilżą”.  Pytanie : dlaczego?

 

  1. Poznański Czerwiec 1956 r.

 Sytuacja w Polsce po XX Zjeździe KPZR poprawiła się tylko pozornie. Ludzie nie byli zadowoleni. Doszło do protestów, które zakończyły się krwawym stłumieniem.

Podręcznik 259-261

 Przeczytaj krótki tekst o bikiniarzach ze strony  260  i napisz o nich krótka notatkę.  

 

Materiał do zrealizowania w dniu 27.05.2020

Klasa I t.

-Temat Kongres wiedeński 1815 r. i jego postanowienia. 

Przedstawiciele państw europejskich spotkali się w Wiedniu, aby uporządkować Europę po rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich. Decyzje “tańczącego kongresu” były doniosłe także dla Polski.

Dlaczego zostało użyte określenie „tańczący kongres”?

Ponieważ uczestnicy kongresu w przerwach między sesjami i naradami brali udział w balach, które organizowała przebywająca w Wiedniu arystokracja.

Obrady kongresu wiedeńskiego trwały od IX 1814 do VI 1815. Uczestniczyli w nich przedstawiciele 16 krajów walczących z Napoleonem.

Zasady kongresu wiedeńskiego
– zasada legitymizmu (prawo do panowania mają tylko dynastie sprzed rewolucji)
– zasada restauracji (powrót monarchów obalonych przez rewolucję lub Napoleona)
– zasada równowagi europejskiej (niedopuszczenie do przewagi żadnego z mocarstw)

Postanowienia kongresu wiedeńskiego dotyczące ziem polskich:


– likwidacja i podział Księstwa Warszawskiego :
– Wielkopolska (jako Wielkie Księstwo Poznańskie) oraz Toruń i Gdańsk przyłączone      Wieliczka i Tarnopol przyłączone do Austrii
– pozostała część Księstwa – “Królestwo Polskie” w unii personalnej z Rosją
– Kraków z okręgiem – neutralne wolne miasto pod kontrolą trzech zaborców (“Rzeczpospolita Krakowska”)

Zmiana tych postanowień nastąpiła w 1846 r. (likwidacja Wolnego Miasta Krakowa i przyłączenie jego ziem do Austrii).

Postanowienia kongresu wiedeńskiego dotyczące innych krajów:
– powrót Francji do granic sprzed rewolucji, powrót dynastii Burbonów (król Ludwik XVIII)
– odnowione, choć nie przywrócone całkowicie Święte Cesarstwo Rzymskie (Związek Niemiecki, na którego czele stał cesarz Austrii jako prezydent Związku – nie przywrócono tytułu “cesarza rzymskiego”)
– utworzenie Królestwa Niderlandów (połączona Belgia i Holandia)
– przywrócenie Państwa Kościelnego
– zagwarantowanie neutralności Szwajcarii
– przyłączenie Nadrenii, Westfalii i Pomorza szwedzkiego do Prus
– przyłączenie Finlandii i Besarabii do Rosji
– przyznanie Wielkiej Brytanii nowych kolonii (Malta i Cejlon) oraz wyspy Helgoland na Morzu Północnym

Dla utrzymania decyzji kongresu zawarto Święte Przymierze (Rosja, Prusy i Austria).

 

 

Zadanie domowe :  Dlaczego Rosja dostała najwięcej ziem polskich po Kongresie Wiedeńskim?

Pytanie pomocnicze? Jakie państwo miało największy wpływ na klęskę Napoleona? 

 

Klasa I D 

Temat - Polska po II wojnie światowej - gospodarka i kultura. 

  1. Odbudowa powojennych zniszczeń
  2. Industrializacja kraju i plan 6- letni
  3. Reforma rolna.
  4. Walka komunistów o pozyskanie młodego pokolenia.

Podręcznik -str. 235-239

Zadania wyjaśnij pojęcia: industrializacja, kolektywizacja, nacjonalizacja

Wskazówka – odpowiedzi na zadania znajdziecie w treści zadanego tematu. Wiem ,że na lekcji łatwiej byłoby to wszystko wyjaśnić i omówić, bo pojęcia te brzmią trochę obco, ale tym bardziej docenię te osoby, które zdadzą sobie trud wykonania zadania.

                                                               Pozdrawiam I D – w tym tygodniu wystawie wam oceny roczne.

 

 

Materiał do zrealizowania w dniu 03.06.2020

Klasa 1D

Temat : Powtórzenie i utrwalenie wiadomości

Drodzy uczniowie.

Otrzymaliście zaproponowane oceny na II semestr. Dzisiaj propozycja dla tych, którzy chcą ocenę poprawić. Możecie jeszcze w ciągu tego tygodnia  nadesłać  trzy dowolne prace, z tych , które wam zadawałam, a których  nie nadesłaliście .

 Pozdrawiam i do zobaczenia  - Dorota Kondratiuk

Klasa 1t

Temat : Powtórzenie i utrwalenie wiadomości  

Drodzy uczniowie.

Otrzymaliście zaproponowane oceny na II semestr. Dzisiaj propozycja dla tych, którzy chcą ocenę poprawić. Możecie jeszcze w ciągu tego tygodnia  nadesłać  trzy dowolne prace, z tych , które wam zadawałam, a których  nie nadesłaliście .

 Pozdrawiam i do zobaczenia  - Dorota Kondratiuk