1 10 11 12 13 2 3 4 5 6 7 8 9
"Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu"
Thoma Edison

Nasi partnerzy:

Uczniowie liceum mundurowego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego  w Warszawie!

Piątek 25 listopada był dla naszego II Liceum Ogólnokształcącego  dniem pełnym wrażeń.

Reprezentanci klas mundurowych wzięli udział  w niezwykłej wycieczce do Warszawy, której tematyka była ściśle związana z profilem klasy. Wyprawa była rezultatem kilkumiesięcznych rozmów z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, dzięki któremu dotarliśmy do miejsc o bardzo ograniczonym dostępie. Oprócz uczniów naszą szkołę reprezentowała Dyrekcja ZSM, czyli  p. Dorota Kondratiuk i  p. Barbara Łabęcka oraz nauczycielki p. Iwona Łapińska i  p. Aneta Olendzka.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  Pałacu Prezydenckiego, poznając jego historię i obecne funkcje. Dużym przeżyciem była możliwość  słynnego Okrągłego Stołu, przy którym w 1989 roku toczyły się rozmowy na temat przyszłości Polski. Z refleksją patrzyliśmy na kir  sukcesywnie umieszczany przy  wizytówkach ówczesnych negocjatorów, których szacowne grono z roku na rok staje się szczuplejsze.

W Pałacu Prezydenckim obejrzeliśmy pokoje, w których odbywają się spotkania przywódców państw oraz pierwszych dam. W Sali Kolumnowej uczniowie mogli usiąść na rozłożonym tam dywanie o powierzchni prawie 200 m2..  Tak, tak- w tej samej Sali, gdzie prezydent powołuje rząd, mianuje generałów, nadaje odznaczenia państwowe… Odwiedziliśmy  także Kaplicę Prezydencką, która gościła w swojej historii dwóch papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które było kolejnym punktem naszego wyjazdu,   trzeba było zgodnie z procedurą zostawić przy wejściu wszystkie telefony i aparaty fotograficzne. W sali konferencyjnej przedstawiono  nam cele i zadania BBN oraz rolę  Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Uczniowie zostali także zaznajomieni z tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa. Niewątpliwie głównym punktem, programu był  zaszczyt uczestnictwa w spotkaniu z ministrem  Pawłem Solochem-  szefem  Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie uwieńczone zostało wspólnym zdjęciem, a szkolna biblioteka wzbogaciła się o wspaniałe książki podarowane przez p. Ministra - także z jego dedykacją.

Prosto z BBN  udaliśmy się do Dowództwa Garnizonu Warszawa, które  odpowiedzialne jest  za udział wojskowej asysty honorowej w uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych organizowanych zarówno  w kraju, jak i za granicą. Żołnierze Garnizonu Warszawa pełnią warty honorowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie nasza delegacja także złożyła wiązankę kwiatów, oddając tym samym cześć poległym polskim żołnierzom.  W Sali Tradycji uczniowie  obejrzeli wzory galowych mundurów i obejrzeli film poświęcony dziejom polskiego Grobu Nieznanego Żołnierza.

Po historii przedwojennej  przeszliśmy do wydarzeń współczesnych,  odwiedzając Centrum Weterana Walk Poza Granicami Państwa. Tam uczniowie poznali historię  misji wojskowych realizowanych z udziałem Polaków  po II wojnie światowej. Przede wszystkim prelegenci wyjaśnili  znaczenie pojęcia weteran w odniesieniu do powojennej historii walk, w których uczestniczyli polscy  żołnierze  na całym świecie. Uwieńczeniem pobytu w Centrum było złożenie kwiatów przy pomniku poległych Weteranów Walk Poza Granicami Państwa.  Warto wspomnieć, że spotkanie z uczniami prowadził weteran, który opowiedział  o wrażeniach i przeżyciach  towarzyszących żołnierzom  na terenach bardzo odmiennych  nie tylko klimatycznie, ale przede  wszystkim kulturowo i obyczajowo.

Z Centrum przenieśliśmy się do Warszawy prawobrzeżnej,  aby odwiedzić Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. To była wyprawa w przyszłość, bo nigdy nie wiadomo, czy ktoś wiążący swoje plany ze służbami mundurowymi nie zechce ze zbiorów takiego księgozbioru skorzystać.

Po wyjściu z Biblioteki został nam już tylko powrót do  Łap. Wrażenia z wycieczki pozostaną na długo.  Złożyło się na wiele czynników- przede wszystkim był to wspaniała lekcja Patriotyzmu, która uświadomiła, że troska o bezpieczeństwo  naszego kraju to nie tylko historia, ale także i teraźniejszość. Nasza grupa była wszędzie bardzo  dobrze  przyjęta- zarówno nauczyciele, jak i umundurowani uczniowie doświadczyli  ogromnej życzliwości i otwartości. W wielkim stopniu jest to zasługa p. majora  Macieja Czulińskiego  z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który umożliwił nam odwiedzenie tych wyjątkowych miejsc. Jesteśmy mu bardzo za to bardzo wdzięczni. Powiedzenie, że „Podróże kształcą” w przypadku tego wyjazdu sprawdza się w stu  procentach.


Zapraszamy również do przeczytania artykułu zamieszczonego na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Odwiedza nas 243 gości oraz 0 użytkowników.