Nasi partnerzy:

16 marca 2016 roku od godz. 11.00 w ZSM w  Łapach to dzień X Targów Edukacyjno-Zawodowych, które zorganizowano, aby pomóc uczniom klas maturalnych i zasadniczej szkoły zawodowej w wyborze ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

 

Tym bardziej cieszy fakt, że to spotkanie uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście: wicestarosta Powiatu Białostockiego Pani Jolanta Den, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że od wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia, odpowiedniego zawodu i pracy zależy nie tylko przyszłość obecnej na targach młodzieży, ale również przyszłość nas wszystkich.
Gośćmi Targów byli również: Pani Burmistrz Urszula Jabłońska oraz – reprezentujący Kuratorium Oświaty w Białymstoku - Eugeniusz Mróczyński. Należy również zauważyć, że zagadnienie edukacji zawodowej i kształcenia ustawicznego budzi zainteresowanie wśród radnych powiatu białostockiego w osobach: Zenona Żukowskiego – przewodniczącego Rady,  Krzysztofa Gołaszewskiego -  zastępcy przewodniczącego Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz Henryka Suchockiego.

O przyszłości młodzieży chcą rozmawiać również lokalni przedsiębiorcy, poszukujący wykwalifikowanych pracowników. Budujący jest więc fakt, że do grona gości mogliśmy zaliczyć Panią Alicję Gryglewską – wiceprezesa PSS „Społem” w Łapach, Pana Antoniego Żdanuka – prezesa Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach, Pana Karola Zadykowicza – Prezesa Zarządu Dyrektora Generalnego „Promotech” w Łapach, Pana Sławomira Kiejzika – dyrektora firmy „Eltron”.

Dzięki wspólnemu spotkaniu podczas targów młodzież dostrzega, jak wiele osób zauważa, rozumie i próbuje współdziałać, aby rozwiązać problemy młodych ludzi na niełatwym rynku pracy. Uczniowie wierzą w to, że mogą wiele osiągnąć i tworzą plan na lepszą przyszłość.

Targi są przedsięwzięciem podsumowującym cykl spotkań w ramach tzw. DNI KARIERY 2016.

Chcąc ułatwić uczniom planowanie ich przyszłości, zorganizowano:

  • zajęcia warsztatowo – diagnostyczne „Moje predyspozycje – wyszukiwanie mocnych stron” – testy ułatwiające podjęcie decyzji edukacyjnych.
  • Warsztaty - „Urząd pracy – aktywnie wspiera absolwenta na rynku pracy”.
  • Warsztaty - „Jak szukać pracy w kraju i za granicą?”.
  • „Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości szkołą kształcącą praktyków”.
  • Warsztaty - „Kompetencje miękkie, czyli jak skutecznie prezentować się w czasie egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych?”.
  • Spotkanie - „Prezentacja oferty dedykowanej” – Uniwersytet w Białymstoku.
  • Spotkanie -  „Prezentacja oferty dedykowanej” – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
  • Warsztaty z autoprezentacji „Znam swój fach, czyli zrobię sobie reklamę”.

Dzięki tak zaplanowanym działaniom uczniowie wszystkich klas Technikum, Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej poznawali tajniki zakładania własnej działalności gospodarczej, oceniali swoje predyspozycje i zainteresowania, wypełniając testy wspomagające posiadaną samowiedze niezbędną w planowaniu dalszego kształcenia oraz zasad właściwej autoprezentacji jako jednego z warunków sukcesu na rynku pracy.

Uwagę słuchaczy przyciągnęło wystąpienie dra Jacka Pietraszewskiego – Prorektora WSAP w Białymstoku. Przywołując przykłady z własnego życia i wskazując pułapki i szanse na drodze zawodowej, mówca przekonywał młodzież, że są w najlepszym momencie swego życia i powinni go wykorzystać na dalszą, dobrze zaplanowaną edukację.
Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mogli również zapoznać się z ofertą uczelni, szkól i instytucji doradczych, które na stanowiskach wystawienniczych, promują własne formy działalności i sukcesy. Dowiedzieli się także w jaki sposób partnerzy szkoły, czyli różne uczelnie, zakłady pracy i instytucje doradcze podążały od ambicji i zaangażowania przez działalność i kreatywność do sukcesów i mądrego partnerstwa.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie wszystkich gości z Dyrektor Danutą Bojczuk, podczas którego Pan Eugeniusz Mróczyński podkreślił, że szkoła organizuje to przedsięwzięcie od 10 lat. Za każdym razem wskazuje uczniom istotne problemy rynku pracy i szanse, które można – mimo braku doświadczenia - świadomie wykorzystywać. Jednak ich wykorzystywanie zaczyna się jeszcze podczas nauki i nie jest możliwe bez współdziałania placówek edukacyjnych z przedsiębiorcami i instytucjami doradczymi. Pani Dyrektor stwierdziła, że istotnym efektem Targów i siłą napędową do organizowania kolejnych edycji jest świadomość, iż bardzo wiele osób włącza się aktywnie we wspieranie lokalnych inicjatyw edukacyjnych i prozawodowych i podziękowała wszystkim za zaangażowanie.


Galeria zdjęć

Odwiedza nas 113 gości oraz 0 użytkowników.