Nasi partnerzy:

W Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach realizowany był projekt Bezpieczna+. Dzięki inicjatywie  Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały opracowane priorytety, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów we wszystkich typach polskich szkół. Nasz zwycięski projekt konkursowy otrzymał szansę na realizację dzięki dotacji z Urzędu Wojewódzkiego oraz z organu  prowadzącego, czyli Powiatu Białostockiego, który wspierał szkołę nie tylko finansowo, ale także merytorycznie.

 Dzięki temu zaplanowane działania mogły być zrealizowane.

W ramach projektu zorganizowane zostały spotkania, warsztaty dla uczniów oraz  dla rodziców. Dotyczyły one zagrożeń, które utrudniają a nawet uniemożliwiają młodzieży prawidłowy rozwój i przygotowanie do dorosłego życia w społeczeństwie.   Uzależnienia, frustracja, przemoc i agresja to zjawiska, które są zauważalne  w każdym środowisku. W ciągu ostatnich kilku lat, kiedy  rozwinęły  się bardzo popularne portale społecznościowe pojawił się nowy rodzaj agresji – cyberprzemoc. 

Na ten temat warsztaty dla uczniów pod tytułem „Fair Play w sieci” przeprowadziła p. kurator Małgorzata Sulewska  z Sądu Rejonowego w Białymstoku. Przedstawiła ona  konsekwencje stosowania cyberprzemocy nie tylko od strony prawnej, ale również od strony konsekwencji psychologicznych.

Prelekcje dla rodziców z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na ten sam  temat przedstawiła p. Dorota Kondratiuk- wicedyrektor ZSM.

Problem używek wśród nastolatków jest znany od dziesięcioleci. Ćwierć wieku temu problemem było palenie papierosów. Obecnie pojawiają się problemy związane z alkoholem, narkotykami i śmiertelnie niebezpiecznymi dopalaczami. Przesłaniem projektu ZSM było nie tylko przestrzeganie przez niebezpieczeństwem uzależnienia, ale także kształtowanie świadomości uczniów w tej dziedzinie, aby uniknąć życiowych dramatów.  W ramach współpracy a Powiatową Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Łapach warsztaty dla młodzieży przeprowadziła p. Elżbieta Brzosko – instruktor programu ORE „Szkolna interwencja profilaktyczna”.

Ukoronowaniem projektu były dwie duże imprezy: turniej sportowy pod hasłem „Przyjaciel na boisku, a nie tylko w sieci”- prowadzili go nauczyciele wychowania fizycznego ZSM. Nie zabrakło pozytywnych emocji przy rozgrywaniu poszczególnych konkurencji sprawnościowych- zarówno ze strony kibicujących kolegów jak i zawodników.  Bardzo wysoki stopień świadomości zagrożeń zaprezentowali uczniowie wykonując plakaty zwierające przekaz o szkodliwości uzależnień. Konkurs na plakat został zorganizowany i koordynowany przez p. pedagog Grażynę Samson pod tytułem „Świat bezpieczny- wolny od uzależnień”.

Wspólnie realizowane działania w projekcie przyczyniły się do wzrostu integracji i empatii wśród uczniów. Nagrody w postaci pamiątkowych koszulek były miłym podkreśleniem  ważności udziału w projekcie.

Projekt był bardzo atrakcyjny i przydatny, aby podkreślić wagę szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów – młodych ludzi, którzy już niedługą będą musieli zmierzyć się odpowiedzialnością za samych siebie. Ważne, aby idee z projektu nie przestały nam towarzyszyć na co dzień i nie tylko w szkole. 

Szkolny koordynator programu Dorota Kondratiuk

 

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.