W dniu 10 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach miała miejsce uroczystość obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu przez wszystkich zebranych.  Nie zabrakło także  pięknych pieśni żołnierskich z tamtego okresu, takich jak Rozkwitały pąki białych róż,  Przybyli ułani oraz słynna Pierwsza Brygada. Wykonali je członkowie szkolnego zespołu wokalnego. Dzięki wydanym przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku śpiewnikom mogli im wtórować wszyscy obecni na sali.  Uczniowie ZSM mieli okazję obejrzeć prezentację złożoną z materiałów dokumentalnych oraz wykazać się wiedzą historyczną w szkolnym teście o początkach II Rzeczpospolitej.

Szkoła w związku z tym ważnym państwowym świętem gościła profesora Adama Czesława Dobrońskiego, który w pięknych słowach przedstawił atmosferę towarzyszącą odradzaniu się niepodległego państwa, podkreślając jednocześnie zasługi wszystkich pokoleń Polaków, którzy pielęgnowali polskość, żyjąc pod zaborami.

Uroczystość  podsumowała pani wicestarosta Jolanta Den, mówiąc o ogromnym znaczeniu patriotyzmu i miłości do ojczyzny.