W dniach 9-10 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch wycieczkach zorganizowanych w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”, który umożliwia poznawanie ojczyzny, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. W czwartek uczniowie klas 1b, 1c, 1e wraz z wychowawcami p. I Łapińską,  p. W Bokińcem oraz p. A Perkowskim udali się do Tykocina, miasta związanego ze Stefanem Czarnieckim – patronem naszej szkoły.

Uczniowie mieli możliwość wysłuchania ciekawych informacji związanych z historią miasta i jego mieszkańcami, zwiedzenia Zamku oraz Wielkiej Synagogi. Mroźny dzień nie przeszkodził w krótkim spacerze pod pomnik Stefana Czarnieckiego – drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia.

10 grudnia kolejna grupa uczniów z klasy 1t, 3t, 2a oraz 2ce pod opieką p. Moniki Chorko, p. Illony Sinkiewicz i p. Pawła Osmolskiego zwiedzała Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Muzeum Druku i Papiernictwa w Supraślu. W pierwszym, nowoczesnym obiekcie muzealnym poznaliśmy losy ludzi, którzy od końca XVIII, aż do połowy XX wieku byli zsyłani w głąb Rosji i deportowani do Związku Sowieckiego. Słowa przewodników przeplatały się tu ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń, ukazując ból, strach, cierpienie i waleczność więźniów. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Druku i Papiernictwa w Supraślu. Obudziło ono zainteresowanie w tych, którzy chcieli – poza poznaniem historii Guttenberga i jego odkrycia - samodzielnie wykonać papier czerpany lub wydrukować fragmenty tekstów starymi technikami (wykorzystując w tym celu np. maszynę napędzaną siłą własnych nóg). Miejsca, dzięki którym cofnęliśmy się w czasie, by poznać trochę historii z Podlasia ( i nie tylko) zainspirowały nas do kolejnych wyjazdów, które już planujemy.

ZSM Info