Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - symbol cyfrowy zawodu 311930 - odgrywa kluczową rolę w przyszłości energetyki, gdzie odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejsze. W Polsce i na całym świecie udział energii odnawialnej w produkcji energii stale rośnie, co wymaga szkolenia wysoko wykwalifikowanych fachowców do montażu, eksploatacji i serwisowania tych urządzeń. Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej są i będą bardzo poszukiwani na rynku pracy, co sprawia, że jest to zawód z niezwykle obiecującą przyszłością.

Specjalizacje w ramach tego zawodu obejmują:

• ELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
  • ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Umiejętności rozwijane w trakcie kształcenia w zawodzie to:

• Planowanie lokalizacji urządzeń do wytwarzania energii cieplnej, mechanicznej i elektrycznej.
  • Projektowanie instalacji z wykorzystaniem urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej.
  • Organizowanie i nadzorowanie prac montażowych w systemach energetyki odnawialnej.
  • Montaż i uruchamianie urządzeń w systemach pozyskiwania energii odnawialnej.
  • Obsługa oraz serwisowanie urządzeń w instalacjach energetyki odnawialnej.
  • Przygotowywanie kosztorysów, umów i ofert dotyczących projektów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Po ukończeniu szkoły technikum, zdaniu egzaminów oraz uzyskaniu tytułu technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego i kontynuować naukę na poziomie wyższym lub rozpocząć pracę w zawodzie. Perspektywy zatrudnienia dla techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej są bardzo obiecujące. Mogą podjąć pracę jako nadzór techniczny nad instalacjami, monterzy instalacji z wykorzystaniem energii odnawialnej, doradcy energetyczni, pracownicy nadzoru technicznego i obsługi inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii, a także w firmach specjalizujących się w technice instalacyjnej, grzewczej, klimatyzacyjnej, konsultingowych i doradczych. Dodatkowo, wykwalifikowane osoby mogą prowadzić samodzielną działalność usługową.

Dokumenty rekrutacyjne: