W poniedziałek 21 marca uczniowie klas Ie (grupa elektryczna) oraz IIp (grupa budowlana) uczestniczyli w zajęciach  z kreatywności, które przeprowadził  dr inż. Jerzy Sienkiewicz, pełnomocnik Rektora Politechniki Białostockiej do spraw współpracy i rozwoju kreatywności.

W czasie zajęć dr inż. Jerzy Sienkiewicz wyjaśniał ideę kreatywności. Jest to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych koncepcji, skojarzeń lub powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Jest to zdolność tworzenia czegoś nowego.

Uczniowie poprzez zabawę ćwiczyli swój umysł. Ćwiczenia były w formie zagadek, przypisywania skojarzeń do danego przedmiotu, słowa, czy osoby oraz zagadek matematycznych z zapałek. Najbardziej kreatywną zabawą było zbudowanie wieży mając do dyspozycji makaron spaghetti, 0,5 m taśmy klejącej oraz pianki cukrowe. Wygrywa ta wieża, która jest najwyższa oraz nie zawali się pod ciężarem kartki papieru, umieszczonej na szczycie wieży. Zadanie to wygrali uczniowie klasy IIp – Piotr Drągowski, Dominik Sienkiewicz i Karol Płoński, którzy zbudowali wieżę o wysokości 112 cm. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy Ie - Wojciech Hołowienko, Dawid Łupiński, Marek Średnicki. Ich wieża liczyła 84 cm wysokości. Za każde zadanie przewidziane były drobne nagrody :) Zwycięzcom gratulujemy!

Na zakończenie prowadzący warsztaty przedstawił dla słuchaczy algorytm wynalazku – teorię rozwiązywania innowacyjnych zadań.

Motta, którymi powinien kierować się każdy z Nas:

„Od nieuków lepszy ten, kto księgi czyta
Od wyczytujących ten, kto je pamięcią chwyta
Od pamiętających ten, kto ich treść rozumie
Od rozumiejących ten, kto ponadto działać umie.”

„Słyszę i zapominam
Widzę i pamiętam
Robię i rozumiem”

„Życie jest jak taksówka, możesz być kierowcą