Dnia 22 października 2015 r. uczniowie klasy II p i IV p wzięli udział w konferencji szkoleniowej pt. „Nowoczesne technologie w budownictwie – wyzwania XXI wieku”, która odbyła się w Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Wykłady zostały poprowadzone przez osoby reprezentujące firmy istniejące na rynku budowlanym, takie jak: CEMEX, PREFBET Śniadowo, GAZEX, Construsoft, FAKRO, Viessmann Polska, Ecophon oraz Saint-Gobain oddział Glassolutions.

Konferencję rozpoczął wykład firmy CEMEX, która przedstawiła ofertę specjalistycznych produktów betonowych, ale również najciekawsze ich realizacje z wykorzystaniem betonów specjalistycznych.

Kolejna prezentacja dotyczyła rozwiązań materiałowych elementów w „Systemie Śniadowo” firmy PREFBET. Omówiony został również beton komórkowy z niską zawartością gipsu jako alternatywa dla nowoczesnego budownictwa.

Od firmy GAZEX dowiedzieliśmy się o zasadzie stosowania stacjonarnych systemów detekcji gazów toksycznych i wybuchowych.

Interesujący wykład był na temat możliwości oprogramowania Tekla Structures. Za pomocą przykładów modelowania konstrukcji stalowych i żelbetowych w tym programie oraz generowania dokumentacji rysunkowej na podstawie danych z modelu, udowodniono ogromny potencjał tego oprogramowania.

Firma FAKRO oraz Viessmann Polska  przedstawiła portfolio swoich innowacyjnych produktów. Zapoznaliśmy się z dobrymi praktykami w zakresie doboru i wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz likwidacji niskiej emisji.

Kolejny wykład dotyczył akustyki wnętrz budynków użyteczności publicznej w świetle wymagań normy PN-B-02151-4:2015-06.  Prelekcja poświęcona była wymaganiom tej normy, ale również ochronie przed hałasem w budynkach i wymagań dotyczących warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach.

Ostatni wykład dotyczył innowacji w dziedzinie szkła budowlanego. Przedstawiono rozwiązania Glassolutions Saint-Gobain, przykłady ich realizacji w Polsce i na świecie, a także nowoczesne aplikacje wykorzystywane do projektowania budynków z udziałem szkła.

W czasie krótkich przerw uczestnicy mogli obejrzeć produkty firm na stoiskach poza aulą wykładową.

Całą konferencję zakończyło wręczenie certyfikatów dla uczestników całego przedsięwzięła.